Artykuł partnera.
Idealny taras powinien być nie tylko trwały, ale również atrakcyjny wizualnie. Żeby tak się stało, niezbędne jest zadbanie o staranny montaż takiej nawierzchni oraz wykorzystanie w tym celu materiałów charakteryzujących się wysoką jakością. Wybrane płyty tarasowe muszą być ułożone na stabilnym podłożu, aby tworzyły równą powierzchnię, która nie będzie się rozwarstwiać chociażby pod wpływem wilgoci, czy nacisku. Już teraz dowiedz się, jak poprawnie układać obok siebie poszczególne elementy, aby osiągnąć zadowalający efekt!
Płyty tarasowe na betonie czy gruncie?
Płyty tarasowe, tworzące zewnętrzną nawierzchnię, powinny być przede wszystkim antypoślizgowe oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jednocześnie warto zadbać, aby wyróżniały się one walorami dekoracyjnymi – pozwoli to zaaranżować na podwórku estetyczną strefę przeznaczoną do wypoczynku. Jeśli znajdzie się już tego typu produkt oraz dokona jego zakupu, trzeba zatroszczyć się o staranny montaż, który pozwoli przed długi czas korzystać z wszystkich parametrów płyt tarasowych.
Punktem wyjścia dla instalacji takiej nawierzchni jest wybór konkretnej metody, za której sprawą się tego dokona. Dostępnych jest kilka sprawdzonych technik – do najpopularniejszych należy układanie płyt tarasowych bezpośrednio na betonie albo na podłożu gruntowym. O tym pierwszym rozwiązaniu mówi się, że jest wykonywane „na mokro”, natomiast to drugie realizuje się „na sucho”.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli najbliższe otoczenie Twojego domu jest wybetonowane, możesz skorzystać z gotowej wylewki. Wcześniej upewnij się jednak, że podłoże nie jest popękane, a sam beton cechuje się wysoką jakością. Następnie układaj obok siebie kolejne płytki, stabilizując je za pomocą specjalnej zaprawy klejącej i zachowując przy tym odpowiedni spadek, pozwalający wodzie swobodnie spływać. Ostatnim etapem tworzenia tarasu na betonie jest uzupełnianie powstałych szczelin fugą oraz dokładne umycie całej nawierzchni.
Stosowanie metody „na sucho” powinno rozpocząć się od precyzyjnego wytyczenia miejsca, w którym docelowo ma znaleźć się taras. Kolejnym krokiem jest zrobienie w ziemi wykopu o odpowiedniej głębokości oraz wykonanie jego obrzegowania. W wykopanym dole trzeba stworzyć podbudowę z drobnego kruszywa i tak zwaną podsypkę piaskową lub piaskowo-cementową, nie zapominając przy tym o wyprofilowaniu optymalnego spadku. Potem można już układać poszczególne płytki, wyrównując ich poziom gumowym młotkiem.
Montaż płyt tarasowych – podsumowanie
Jeśli dysponujesz czasem, niezbędnymi narzędziami oraz odpowiednimi umiejętnościami, możesz samodzielnie zająć się instalacją płyt tarasowych. Jednak, gdy tego typu prace nie są dla Ciebie, postaw na profesjonalne wsparcie. Fachowa pomoc ekipy montażowej sprawi, że marzenie o estetycznej i solidnej nawierzchni stanie się rzeczywistością. Już teraz zainwestuj w wysokiej jakości deski tarasowe – kupisz je tutaj: https://fabrykatarasow.pl/kategoria-produktu/plyty-tarasowe/ w atrakcyjnej cenie. Podejmij odpowiednie decyzje, wystartuj z takim przedsięwzięciem i ciesz się funkcjonalną przestrzenią dedykowaną komfortowemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Wiosną i latem zechcesz spędzać tam naprawdę dużo czasu!