Jak szybko posprzątać mieszkanie?

Niezawodnym sposobem na czyste mieszkanie jest porządek

Niewiele jest osób, które sprzątanie mieszkania mają za przyjemną czynność. Dla większości to po prostu jeden z tych obowiązków, z którymi należy się uporać. Im szybciej, tym lepiej, dlatego warto poznać sposoby na to, jak zrobić to sprawnie. Dziś piszemy o tym, jak szybko posprzątać mieszkanie. Sprawdź przygotowane przez nas praktyczne wskazówki.

Zanim zaczniesz – małe kroki, które ułatwią sprzątanie

Są dwa sposoby na to, jak ułatwić sobie sprzątanie. Pierwszy to sprzątanie na bieżąco. Staraj się odkładać rzeczy na miejsce, regularnie przecierać blaty w kuchni czy stoły, rozpakowywać zmywarkę, a także odkurzać i myć podłogę, gdy jest taka potrzeba. Znacznie ułatwi to cotygodniowe porządki, unikając sytuacji, w których wiele różnych czynności skumulowałoby się i wymagało poświęcenia na sprzątanie wielu godzin.

Drugi sposób to taka aranżacja mieszkania, by było ono łatwe do utrzymania w czystości. Postaw na minimalizm i funkcjonalność, ograniczając liczbę zbędnych elementów wyposażenia, a w szczególności bibelotów na półkach, do minimum. Wybierz łatwe do czyszczenia podłogi, stawiając na jasne panele podłogowe o dobrze imitujących naturalne usłojenia drewna wzorach lub wzorzyste płytki podłogowe (imitujące kamień czy ceramikę) zamiast jednokolorowych. Poza łatwym czyszczeniem zyskasz pewność tego, że mniej widoczne będą na nich zabrudzenia i osadzający się kurz.

Czym myć panele

I mówiąc o podłogach, warto od razu wyjaśnić, czym myć panele i w jaki sposób to robić. Prostota utrzymania ich w czystości sprawia, że to najprawdopodobniej najczęściej stosowany rodzaj podłogi. Dużo atrakcyjniejszy pod tym względem od wykładziny lub podłogi drewnianej, które wymagają regularnej pielęgnacji. Panele podłogowe wystarczy bowiem jedynie odkurzyć z użyciem miękkiej końcówki i umyć płaskim mopem lekko zwilżonym wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego.

Co ważne, panele z fugą nie utrudniają ich sprzątania. Są one równie łatwe do czyszczenia, co panele jej pozbawione, a sam efekt mniej naturalny (zdecydowana większość paneli podłogowych sprzedaję się z V-fugą). Nie obawiaj się, ponieważ kurz czy inne zabrudzenia osadzające się w fudze paneli po prostu wciąga odkurzacz.

Sprytne produkty i nowoczesne urządzenia

Tym, co znacząco ułatwia sprzątanie, są również liczne nowoczesne urządzenia i produkty. W co warto się wyposażyć? Przede wszystkim w ściereczki z mikrofibry, gąbki, niewielkie profilowane szczotki, mop płaski z wiadrem z wygodnym miejscem, gdzie można odsączyć nadmiar wody, rękawiczki. Z urządzeń, jeśli to możliwe, warto przemyśleć zakup odkurzacza samojezdnego lub nowoczesnego pionowego. Uwaga zakup myjki parowej przyda się tylko do czyszczenia łazienki, okien, sprzętów kuchennych czy dywanów, nie stosuj jej (w tym mopów parowych) do pielęgnacji podłogi laminowanej.

Zadbaj o kolejność wykonywanych prac

Zastanawiając się nad tym, jak szybko posprzątać mieszkanie, zwróć uwagę na kolejność wykonywanych prac. Sprzątanie jest tym szybsze, im skuteczniejsze, bo wyklucza konieczność poprawek. Pamiętaj więc, by najpierw przetrzeć zakurzone półki czy pełne okruchów blaty i stoły, a dopiero w następnej kolejności odkurzyć i umyć podłogę. Samo ścieranie kurzu zawsze rozpoczynaj od najwyższych regałów, półek / mebli. Podobnie jest z myciem okien – myje się je i wyciera od góry, by uniknąć zacieków, a efekt pracy był zadowalający.

Połącz przyjemne z pożytecznym

Czas szybciej płynie, gdy robimy to, co lubimy. Do sprzątania trudno się czasem przekonać, ale jego atrakcyjność potrafi podnieść ulubiona muzyka, zaplanowany do odsłuchania podcast lub audiobook. Łącz przyjemne z pożytecznym, a z pewnością prace porządkowe przebiegną dużo sprawniej.

 

Posted In Dom

Related Post

One thought on “Jak szybko posprzątać mieszkanie?

  1. Nie wyobrażam sobie sprzątania bez muzyki i tańca do tego! 😀 Przecież to najlepsze rozwiązanie, które niesamowicie umila czas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.