Jak przygotować się i wykonać elewację starego budynku, ale nie zabytkowego. Krótki poradnik dla fachowców

Rusztowanie przy budowie domu

Coraz więcej osób decyduje się na remont starych domów, ze względu na możliwości otrzymania dofinansowania do termomodernizacji. Coraz wyraźniej dostrzega się fakt, że taka inwestycja w istotny sposób wpływa na zniwelowanie mostków termicznych, a tym samym zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest również grzyb pojawiający się na ścianach w budynkach, które lata świetności mają już za sobą. Zatem jak się przygotować i jak wykonać elewację starego domu? Jakie mamy możliwości?

Po pierwsze: odpowiedni sprzęt, który przyspieszy pracę

Na samym początku zawsze trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt, a także materiały. Już po wstępnych oględzinach budynku można stwierdzić, które rozwiązanie, jeśli chodzi o ocieplenie będzie lepsze. Jeśli chodzi o przenikalność cieplną, to styropian i wełna mineralna gwarantują podobny efekt. Jednak różnią się jeśli chodzi o paroprzepuszczalność czy ochronę przeciwwilgociową, nie bez znaczenia są także warunki środowiskowe. Są bowiem zwierzęta, które drążą nory czy gniazda w warstwie ocieplenia. W tym przypadku lepiej sprawdzi się wełna mineralna. Z kolei lepszą ochronę przeciwwilgociową da styropian. Jednak zanim przejdziemy do omówienia dobrania warstwy ocieplenia, zajmiemy się sprzętem budowlanym. Zatem poza sprzętem do wykonania tynku metodą natryskową, należy przede wszystkim zadbać o dobór dobrych rusztowań elewacyjnych. Taki sprzęt można wypożyczyć, tym bardziej że w ramach tej usługi firma może zapewnić montaż i demontaż rusztowania na miejscu, zatem nie muszą się już tym zajmować pracownicy firmy budowlanej. Ponadto wszystkie elementy objęte są gwarancją, a jakość wykonania jest zawsze na najwyższym poziomie. Rusztowania elewacyjne zabezpieczone są warstwą antykorozyjną, dzięki czemu sprawdzają się w każdych warunkach. Przy pracy na wyższych kondygnacjach, w przypadku domu wielopiętrowego, czyli kamienicy, sprawdzą się także podesty ruchome, choćby do szybkiego dostarczania materiałów na wyższe kondygnacje.

Po drugie: jak zmierzyć jaka ilość ocieplenia jest potrzebna i czy są jakieś standardy?

Oczywiście w przypadku starego budynku z cegły ceramicznej współczynnik przenikalności cieplnej może wynosić nawet 1 W/m2K, podczas gdy wartość obecnie wymagana dla nowych budynków to 0,23 W/m2K. W nieco nowszych 20-30 letnich domach z betonu komórkowego ciepłochronność może być nieco wyższa i wynosić 0,5 W/m2K. Jednak i w tym przypadku konieczna jest termomodernizacja, by ograniczyć ucieczki ciepła. W przypadku najsłabiej zaizolowanych lub pozbawionych izolacji budynków warstwa ociepleniowa powinna mieć ok. 15 cm. Z kolei tam, gdzie wartość przenikania ciepła jest „jedynie” dwukrotnie wyższa od normy, można zastosować ocieplenie o grubości 10 cm.

Po trzecie: metoda mokra czy sucha – na którą się zdecydować jeśli chodzi o ocieplenie?

Warto jeszcze zastanowić się, którą metodą wykonać ocieplenie, poprzedzające wykonanie wierzchniej warstwy, czyli tynku. Do wyboru jest metoda lekka mokra i lekka sucha. Takie najlepiej sprawdzają się w przypadku termomodernizacji starych domów. Obydwie metody należy wykonywać w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Temperatura odpowiednia dla takich prac to od 5-25 stopni. Zatem najlepiej wykonywać ją wczesną jesienią lub wiosną. Metoda mokra jest szybsza w wykonaniu. Tutaj poza przyklejeniem warstwy styropianu i zniwelowaniem przy pomocy pianki pur wszelkich szczelin, stosuje się wtopioną siatkę z włókna szklanego, na którą nakłada się warstwę gruntującą, a dopiero później kładzie się warstwę tynku mineralnego. W przypadku wełny mineralnej konieczne jest zachowanie odpowiednich dystansów pomiędzy rusztem nośnym, a ścianą. Na ruszt mocuje się warstwę wełny mineralnej, a następnie wiatroizolację. Pozostawia się szczelinę wentylacyjną, a następnie montuje siding, szalówkę czy też blachę powlekaną jako okładzinę elewacyjną. Zatem, jeśli chce się stworzyć elewację z tradycyjnym tynkiem i ewentualnie dodatkowymi elementami dekoracyjnymi na nim, to należy wybrać metodę lekką mokrą.

Po czwarte: tynk nakładany ręcznie czy przy użyciu natrysku?

Stary budynek z cegły najlepiej wykończyć tynkiem elewacyjnym. Świetnie sprawdzi się silikatowy lub silikonowy, które mają bardzo dobre właściwości zarówno jeśli chodzi o odporność na wilgoć, jak i promieniowanie UV. Kwestią otwartą pozostaje jaką metodę nakładania tynku się wybierze. Zdecydowanie wygodniejsza, a ponadto dokładniejsza jest metoda tradycyjna. Nakładanie tynku pacą jest precyzyjne i efekt jest zachwycający. W przypadku natrysku możemy mieć do czynienia z zatkaniem dyszy i tym samym powstanie nierówności. Dlatego agregaty tynkarskie nie są chętnie użytkowane przez profesjonalne firmy budowlane.

Dbanie o własną renomę jest bardzo ważne. Dlatego trzeba stosować odpowiedni sprzęt, który pokaże klientom Twój profesjonalizm. Poza wspomnianymi elementami ważne mogą być również badania nasiąkliwości muru, np. metodą suszarkową.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.