Montaż pompy ciepła pozwala pozyskiwać naturalne, odnawialne źródła energii oraz wyraźnie obniżyć koszty ogrzewania obiektu. Warto jednak pamiętać, że tylko odpowiednio dobrana i zamontowana pompa ciepła będzie gwarantować komfort cieplny domu i jego mieszkańców. Na czym polega montaż pompy ciepła?
Przygotowanie do montażu pompy ciepła
Zamontowanie pompy ciepła wymaga wcześniej odpowiedniego przygotowania. Warto więc przemyśleć tę kwestię już na etapie budowy domu. Jest to przede wszystkim rozwiązanie dla właścicieli obiektów, które spełniają standardy budownictwa energooszczędnego. Wtedy można uniknąć ewentualnych, kosztownych wydatków związanych z przeróbką domu oraz instalacji. Pompa ciepła jako pojedyncze urządzenie może być natomiast wykorzystane np. do ogrzania domu lub ciepłej wody użytkowej. To zarówno instalacja, które może działać samodzielnie, jak i współgrać z innymi źródłami. Przygotowanie do montażu pompy ciepła zależy więc od rodzaju urządzenia grzewczego.
Montaż pompy ciepła – na czym polega?
Montaż pompy ciepła to skomplikowane zadanie, które wymaga pomocy specjalistów. Takie oferuje m.in. Geo-Energia, która zajmuje się kompleksową instalacją tych urządzeń. Profesjonaliści dobierają pompę ciepła w zależności od materiału budynku, jego wielkości, zapotrzebowania na ciepło, czy też wodę użytkową. Następnie ustala się lokalizację pompy i urządzenia zewnętrznego (powinna być uzależniona od odległości ściany domu i gruntu. Usytuowanie jednostki wewnętrznej wymaga natomiast, aby zapewnić swobodę dostępu do urządzenia, co z kolei ułatwi serwis i obsługę pompy. Montaż pompy ciepła wymaga także odpowiednio projektu i złożenia dokumentów w wydziale ochrony środowiska starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Następnie przeprowadza się roboty wiertnicze i wykonuje niezbędne do montażu otwory. Po takim przygotowaniu można wprowadzić sondy do rozdzielacza i podłączyć do budynku. Ostatni etap obejmuje montaż pompy ciepła, zasobnika c.w.u oraz bufora.
Zalety montażu pompy ciepła
Montaż pompy ciepła to inwestycja w urządzenie, które pozwoli pozyskać energię cieplną i przetworzyć ja na potrzeby systemu grzewczego. Dzięki temu pompa ciepła jest również najbardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w celu ogrzania domu oraz ciepłej wody użytkowej jest więc możliwe do wykonania praktycznie wszędzie. Oznacza to, że z pompy ciepła mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, bez względu na lokalizację nieruchomości.