Jak nauczyć dziecko pisać?

dziewczynka w szkole

Dla większości dzieci nauka pisania to nic przyjemnego. Kojarzy się im z monotonią i długotrwałym kreśleniem liter w zeszycie. Bardzo często nauka pisania łączona jest z czytaniem. Obie te umiejętności idą ze sobą w parze, a dzieci od najwcześniejszych chwil szkolnych muszą się z nimi zmierzyć.

Początki zawsze trudne

Nie możemy oczekiwać od dziecka, że usiądzie ono przed zeszytem i w mgnieniu oka poprawnie wypisze poszczególne literki alfabetu. Na początku warto wypracować u dziecka umiejętność rozpoznawania kierunków – gdzie jest lewa, a gdzie prawa ręka. Następną, równie ważną rzeczą, przygotowująca do rozpoczęcia nauki pisania, jest wdrożenie sprawności odpowiedniego trzymania przyborów. Warto zachęcać dzieci do wykonywania rożnych drobnych czynności manualnych. Wszelkie takie działania, wymagają manipulowania niewielkimi przedmiotami, co bardzo usprawnia rączki dziecka.

Ćwiczenia grafomotoryczne

kolorowe literki, nauka pisania

Aby sprawnie i właściwie odwzorować poszczególne literki alfabetu, trzeba posiąść znaczną sprawność ręki. Ułatwią to różnego rodzaju ćwiczenia grafomotoryczne. Ten etap jest niezwykle ważny. Ćwiczenia te mogą polegać na dorysowywaniu poszczególnych elementów, łączeniu kropek w obrazek, kończeniu szlaczków lub precyzyjnym zamalowywaniu wyznaczonych elementów figury bądź obrazka. Celem tych czynności jest usprawnienie ręki dziecka oraz utrwalenie pamięci ruchowej. Można stopniować poziom trudności tego rodzaju ćwiczeń i stale zachęcać dziecko do ich wykonywania.

Współpraca ciała

Równie ważna jest kwestia koordynacji wzrokowo-ruchowej, opierającej się na współpracy rąk i oczu, przy prawidłowym opanowaniu stron lewa/prawa. Świetnie sprawdzą się tutaj różnego rodzaju zabawy, takie jak:

  • wyklejanie wydzieranek;

  • budowanie z klocków wedłog określonego wcześniej schematu;

  • rzucanie piłeczki do celu;

  • gry w memory;

  • wycinanie po śladzie;

  • układanie puzzli.

Pozycja

Podczas nauki pisania należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję dziecka, gdyż na skutek nieprawidłowego ustawienia ciała zostaje ona bardzo często zaburzona. Odpowiednio przystosowane biurko i krzesło, a także dobrze dobrane światło, ułatwią zachowanie stabilnej pozycji i nie będą niepotrzebnie rozpraszać dziecka. Prawidłowa pozycja jest istotna przede wszystkim ze względu na jego kręgosłup, ale także decyduje o wygodzie malucha i większej możliwości skupienia się na nauce. Nieprawidłowe siedzenie jest równoznaczne ze złym ułożeniem dłoni, a tym samym utrudnia wykonywanie ćwiczeń.

Podsumowując

Jest wiele metod ułatwiających naukę pisania tym najmłodszym. Warto jednak zawsze pamiętać o kilku koniecznych do spełnienia warunkach, by dziecko było na tyle przygotowane, aby proces nauki pisania przebiegał szybko i owocnie. Są to między innymi:

  • umiejętność orientacji w przestrzeni;

  • właściwe przygotowanie ręki to trzymania przyborów do pisania;

  • ćwiczenia usprawniające motorykę;

  • zajęcia grafomotoryczne;

  • kreślenie szlaczków;

  • kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Pisanie i czytanie są to dwie podstawowe umiejętności każdego człowieka. Choć niewielu pamięta swoje początki nauki i etap, w którym do perfekcji udało opanować się te sztuki, to towarzyszą one wszystkim po dziś dzień i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Warto dać posiąść dziecku tę sprawność, tym bardziej w momencie, gdy wykazuje ono chęć do wcześniejszej nauki.

Poza nauką pisania, warto zachęcać każde dziecko do przyswajania języków obcych już od najmłodszych lat. O tym, jak wpłynąć na efektywność nauki języka angielskiego i z jakich form kształcenia najlepiej skorzystać, przeczytać można w jednym z artykułów zamieszczonych na stronie www.pieknydom.eu/nauka-angielskiego-jak-najlepiej. Zachęcamy do lektury!

Related Post

One thought on “Jak nauczyć dziecko pisać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.