Jak dobrać rusztowanie do rodzaju prowadzonych prac budowlanych?

Dobrane rusztowanie do rodzaju prac budowlanych

Artykuł partnera.

Wybór rusztowań budowlanych jest bardzo duży. Jedne przeznaczone są do prac prowadzonych we wnętrzach, inne do robót murarskich i instalacyjnych na fasadach wznoszonych lub remontowanych obiektów. Od wyboru optymalnego typu rusztowania zależy nie tylko wygoda, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo eksploatacji. Zapraszamy na syntetyczny przegląd rodzajów rusztowań i możliwości ich zastosowania.

Najłatwiejszy dostęp do rusztowań budowlanych zapewniają wypożyczalnie: oferują atrakcyjne stawki dzienne, a ich pracownicy służą konsultacjami technicznymi i podejmują się dostawy oraz montażu na placu budowy. Wypożyczając rusztowania fasadowe w Łodzi, Warszawie i innych dużych ośrodkach miejskich, możesz zamówić dowolny typ i wielkość rusztowania.

Najważniejsze typy rusztowań budowlanych

Rusztowania można sklasyfikować ze względu na użyty do ich produkcji materiał na stalowe, aluminiowe i drewniane. Te ostatnie są stopniowo wypierane przez trwalsze i bezpieczniejsze konstrukcje metalowe. Drewno wykorzystywane jest natomiast do produkcji pomostów i burt w rusztowaniach metalowych.

Inny podział wyróżnia rusztowania systemowe i niesystemowe. Do pierwszej grupy należą m.in. konstrukcje modułowe, ramowe oraz popularne rusztowania warszawskie. Upraszczając, można powiedzieć, że w rusztowaniu systemowym poszczególne elementy składowe konstrukcji położone są względem siebie w regularnych, określonych przez producenta odległościach. Z kolei rusztowania niesystemowe, czyli przede wszystkim rusztowania rurowo-złączkowe, pozwalają na większą swobodę w kształtowaniu ostatecznej formy konstrukcji.

Mianem niesystemowych lub nietypowych określa się też wszystkie rusztowania, których konstrukcja odbiega od ścisłych wytycznych producenta – powstaje według autorskiego projektu. Projektowanie i montaż rusztowań nietypowych wymaga dużego doświadczenia i starannego określania dopuszczalnych obciążeń. O wiele łatwiej jest zestawić rusztowanie systemowe w zgodzie z wytycznymi producenta: taka konstrukcja posiada z góry określone, gwarantowane parametry eksploatacyjne.

Rusztowania fasadowe i wewnętrzne

Podział na rusztowania fasadowe i wewnętrzne jest umowny. Zagadnienie wyjaśnia fachowiec z wypożyczalni budowlanej Verent w Warszawie: – W zasadzie każdy typ rusztowania można wykorzystać do prac na fasadzie i we wnętrzu. Istotnym ograniczeniem jest nie tyle typ konstrukcji, ile jej wysokość. Na przykład rusztowania warszawskie i samostojące rusztowania przejezdne można zastosować do prac na maksymalnej wysokości kilkunastu metrów. Jeżeli obiekt jest wyższy, to konieczne będzie użycie stacjonarnego (niemobilnego, kotwionego do fasady) rusztowania ramowego, modułowego lub rurowo-złączkowego. W tej grupie konstrukcji na prostych fasadach idealnie sprawdzi się rusztowanie ramowe. Natomiast w przypadku obiektów nietypowych, np. budowli w formie rotundy lub z licznymi elementami wysuniętymi poza pionowe lico fasady, bardzo przydatne są rusztowania modułowe i rurowo-złączkowe. Zapewniają one niezbędną w takich okolicznościach elastyczność kształtowania konstrukcji rusztowania. 

O wyborze rusztowania decyduje nie tylko wysokość, na której prowadzone są prace, ale także charakter koniecznych do wykonania zadań. Podstawową kwestią jest określenie nośności rusztowania. Musi ono wytrzymać obciążenie generowane przez pracujące na nim osoby, sprzęt i materiały budowlane. Należ też wziąć poprawkę na wagę plandek i siatek ochronnych zamontowanych na rusztowaniu oraz działanie opadów atmosferycznych i silnego wiatru. 

W przypadku robót instalacyjnych lub remontowych, które wymagają częstej zmiany miejsca, idealne będzie aluminiowe rusztowanie przejezdne. To bardzo wygodna konstrukcja, jednak jej zalety możesz wykorzystać tylko w tych miejscach, które posiadają utwardzoną, równą nawierzchnię – w halach sklepów, obiektów sportowych i magazynów, a także na brukowanych i asfaltowych nawierzchniach w plenerze.

Na zakończenie warto podkreślić, że rusztowania należy stosować zgodnie z przeznaczeniem i z zaleceniami producenta. Montaż rusztowań może przeprowadzić tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami, które są potwierdzone świadectwem ukończenia kursu i zdania egzaminu państwowego. Zanim na rusztowaniu rozpoczną się prace, należy przeprowadzić odbiór techniczny, potwierdzony stosownym protokołem.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.