Jak dobrać odpowiedni olej do olejowania drewna?

specjalny olej do olejowania drewna

Artykuł partnera.

Olejowanie drewna to jeden z najpowszechniejszych i najłatwiejszych sposobów na zabezpieczenie tego materiału przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Sam proces nie jest skomplikowany i bez problemu każdy może zrobić to sam. Skuteczność olejowania w dużym stopniu zależy jednak od wyboru właściwego oleju do drewna. Na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatu?

Jaki olej do drewna wybrać?

Olej do drewna doskonale sprawdza się do zabezpieczania nowych mebli ogrodowych, parkietów, blatów i wielu innych powierzchni. Przed rozpoczęciem prac warto jednak dobrać odpowiedni preparat do konkretnego zadania, nie ma bowiem uniwersalnych olejów, które sprawdzą się wszędzie. W pierwszej kolejności należy poszukiwać olejów do drewna przeznaczonych do malowania wewnątrz lub na zewnątrz. Jest to kluczowa informacja, ponieważ często preparaty do stosowania na zewnątrz lepiej chronią przed promieniami UV i wilgocią.

Przy wyborze oleju do drewna raczej niewielkie znaczenia ma gatunek drewna, oleje są stosunkowo uniwersale. Warto jednak zwrócić uwagę na opis preparatu, niektóre z nich nie są przeznaczone do drewna egzotycznego, które samo w sobie jest tłuste i potrzebuje innego rodzaju specyfiku. Istnieją też oleje wzbogacone o wosk, które mają dodatkowe właściwości ochronne. Ten rodzaj oleju świetnie sprawdzi się w przypadku drewna miękkiego, takiego jak sosna lub lipa.

Olej do drewna: na co zwracać uwagę?

Pośród preparatów wyróżnia się oleje twardniejące i nietwardniejące. Te pierwsze tworzą twardszą powłokę, która jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania, dlatego polecane jest stosowanie go do przedmiotów często używanych. Ich wadą jest jednak bardzo intensywny zapach. Oleje nietwardniejące nie mają w swoim składzie rozpuszczalników i żywic, dlatego są dobrym wyborem do stosowania, na przykład, w pokojach alergików. Olejowaną powierzchnię takim preparatem należy jednak dodatkowo zabezpieczyć warstwą wosku.

Kluczem do wyboru odpowiedniego oleju do drewna są opisy przygotowywane przez producentów, warto dokładnie się w nie wczytać. Szeroki wybór olejów oferuje ogólnobudowlany sklep internetowy MSexpert.pl, w którym znajdują się preparaty przeznaczone do różnych rodzajów prac. Dzięki szczegółowym opisom produktów bez trudu można wybrać odpowiedni do danego zadania olej. Warto też wiedzieć, że są też oleje bezbarwne lub wzbogacone o pigment, dlatego przy wyborze należy też zwrócić uwagę na kolor produktu.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.