Jak czytać książki po angielsku?

książki, herbata, czytanie, kwiaty

Czytanie książek w języku angielskim to niedoceniana przez wielu, jakże skuteczna forma nauki języka. Przeczytanie książki po angielsku to znaczący krok w przód, który poza świetną zabawą, dostarczy ogromne poczucie satysfakcji.

Jak zacząć?

Na początku warto określić swój poziom znajomości języka i zastanowić się dobrze, po jaką książkę sięgnąć. To bardzo istotne. Wybranie zbyt trudnej pozycji, może zrazić i spowodować szybką rezygnację. Nie zaleca się wybierania książek z dużą ilością technicznego słownictwa. Lepiej zacząć od lekkiej, przyjemnej lektury, która skutecznie i łatwo poszerzy zasób słownictwa. Czytanie książek warto rozpocząć od klasyków anglojęzycznych, których historia jest wszystkim dobrze znana. Dzięki temu, że bieg wydarzeń nie będzie czytelnikowi obcy, po kojarzy on dane sytuacje, domyśli się znaczenia konkretnego słówka, a nauka język stanie się efektywniejsza.

A co jeśli nie rozumie się wszystkiego?

To zupełnie normalne. Po to zasiada się do nauki, żeby móc się nauczyć. Ważne, żeby nie popaść w pułapkę chęci wyjaśniania każdego słowa. Wystarczy zrozumienie ogólnego sensu historii, by wciągnąć się w lekturę i czerpać z niej cudowną przyjemność. Nieustanne przerywanie czytania na próbę tłumaczenia każdego słowa doprowadzić może do szybkiego zniechęcenia.

Jak się w sobie zebrać?

Nie wolno się obawiać i stale odwlekać podjęcie nauki języka w tej formie. Najważniejsze są próby i chęci. Z czasem czytelnik przyzwyczai się do języka, w którym czyta i coraz bardziej wciągnie się w wir opowiadanej historii. Każda czytelnicza przygoda powinna być kontynuowana, bo nikt nie ma nic do stracenia, a zyskać może naprawdę wiele.

Najlepiej czytać na głos!

Czytanie obcojęzycznych książek na głos uskutecznia naukę. Fragmenty, które wyjątkowo zwrócą uwagę czytającego, warto zakreślić lub przepisać. Następnie wykorzystać je można do ćwiczenia wymowy. Po uprzednim upewnieniu się, jak wymawia się zapisane fragmenty, można, tak często jak się tylko da, powtarzać je na głos, szlifując w ten sposób językowe słówka.

Korzyści

Korzyści wynikających z czytania książek jest bez liku. Wymieniać je można nieustannie. Książki:

 • uspokajają;
 • stymulują umysł;
 • poszerzają wiedzę;
 • poprawiają pamięć;
 • wzbogacają słownictwo;
 • rozwijają empatię;
 • uczą logicznego myślenia;
 • opóźniają demencję;
 • pozytywnie wpływają na koncentrację;
 • budują poczucie własnej wartości;
 • rozwijają wyobraźnię.

Czytanie lektur anglojęzycznych, poza powyższym, pozwoli także zapamiętać liczne słówka, nauczy gramatyki i poszerzy horyzonty wszystkich zainteresowanych taką formą nauki języka obcego.

Nawet jeśli angielski jest na niskim poziomie – warto spróbować. Spróbować przeczytać chociaż jedną stronę dziennie. Ważne są chęci i wszelkie podjęte próby. Po kilkunastu przeczytanych stronach łatwość czytania przyjdzie sama.

Książkowe propozycje

Wybór najciekawszych anglojęzycznych lektur jest naprawdę spory. Tym, którzy chcą podszlifować rozumienie tekstu, warto polecić książkę:

 • „Purity” („Bez skazy”) opowiadającą o współczesnych ludziach Ameryki i teraźniejszych problemach kraju. Jest to wielowątkowa powieść, a jej głównym tematem są międzyludzkie relacje;
 • „The Luminaries” („Wszystko, co lśni”), lektura która przeniesie czytelnika w wir wielu przygód. Zawiera w sobie wątek historyczny i kryminalny, a także porusza wiele tajemniczych wątków;
 • „Galore” („Dostatek”) – po którą sięgnąć powinni przede wszystkim miłośnicy realizmu magicznego oraz egzystencjalizmu.

Related Post

One thought on “Jak czytać książki po angielsku?

 1. Ostatnio wzięłam się za czytanie takich książek. Znalazłam w kiosku fajne i tanie książeczki. Bardzo przyjemne i wygodne rozwiązanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.