Elewacja budynku to jeden z jego najważniejszych elementów, który często stanowi wizytówkę obiektu. To pierwsza rzecz, na którą uwagę zwracają zaproszeni do domu goście czy zwykli przechodnie spacerujący w okolicy. Aby elewacja na długo zachowywała swój nieskazitelny wygląd, musi być regularnie czyszczona. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze metody czyszczenia elewacji zewnętrznych. Zachęcamy do lektury dalszej części tekstu.
Samodzielne czyszczenie myjką ciśnieniową
Sposobów na poradzenie sobie z zabrudzeniami osadzającymi się na elewacji budynku jest naprawdę sporo. Najprostszą metodą usuwania podstawowych zanieczyszczeń jest samodzielne czyszczenie przy pomocy zakupionej w sklepie budowlanym myjki ciśnieniowej. Czysta woda znajdująca się pod odpowiednim ciśnieniem skutecznie rozpuszcza i usuwa niewielkie zabrudzenia z kurzu, pyłu czy piasku. Mycie elewacji zwykłą myjką wymaga jednak czasu i cierpliwości, ponieważ dostępne w markecie urządzenia nie są profesjonalnym sprzętem używanym przez fachowców. Metoda ta sprawdzi się wyłącznie w przypadku lekkich zanieczyszczeń, niewymagających użycia lepszych narzędzi.
Metoda niskociśnieniowa
Przy silniejszych, wieloletnich zabrudzeniach mycie ścian lepiej jest zostawić renomowanym firmom zajmującym się czyszczeniem elewacji na Śląsku i w okolicach. Fachowcy najczęściej wykorzystują do tego metodę niskociśnieniową, która jest w pełni bezpieczna dla czyszczonych powierzchni. Niewielkie ciśnienie nie powoduje odprysków tynku czy farby, do czego może dochodzić w trakcie czyszczenia hydrodynamicznego. Użycie wody o podwyższonej temperaturze znacznie przyśpiesza cały proces mycia ścian, a przy tym pozwala usunąć nie tylko standardowe zabrudzenia w postaci kurzu i piasku, ale również tłuste plamy z oleju czy smaru. Metoda ta doskonale sprawdza się też podczas walki z glonami, porostami oraz pozostałymi elementami mikroflory osadzającymi się na elewacji.
Metoda chemiczna
Kolejnym popularnym sposobem na pozbycie się uporczywych zanieczyszczeń z powierzchni elewacji jest metoda chemiczna, wykorzystywana przede wszystkim przy usuwaniu silnych i głębokich plam z oleju lub innych tłustych substancji. W zależności od materiału pokrywającego ściany oraz stopnia zabrudzeń stosowane są różne preparaty chemiczne. Obecnie większość firm korzysta wyłącznie z pełni biodegradowalnych środków niskopieniących, zapewniających pełną ochronę czyszczonym elewacjom. Powierzchnia ścian jest w tym przypadku najpierw dokładnie pokrywana wodą, a następnie nanoszone są na nią detergenty. Po zakończeniu mycia elewacja jest gruntownie spłukiwana wodą. Ostatnim etapem może być pokrycie ścian specjalnymi preparatami glono- i grzybobójczymi. Zależne jest to wyłącznie od decyzji zleceniodawcy.
Czyszczenie elewacji suchym lodem
Sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z elewacji wykonanej z cegły jest czyszczenie suchym lodem Profesjonalne firmy, takie jak Inmago ze Śląska, zapewniają klientom wyłącznie nowoczesne metody czyszczenia, które nie uszkadzają powierzchni ścian. Suchy lód to nic innego jak dwutlenek węgla w formie stałej. Występuje najczęściej w postaci granulatu. Po nałożeniu na ścianę błyskawicznie ją schładza, powodując mrożenie i kruszenie zalegającego na niej brudu. Suchy lód jest nieinwazyjny dla czyszczonych powierzchni, więc z powodzeniem może być stosowany na elewacji. Po zakończeniu prac na ścianach nie pozostaje żaden ślad po tym preparacie. Jedynym ograniczeniem jest wysoka cena tej metody. Czyszczenie suchym lodem jest najdroższą techniką mycia elewacji.