Artykuł partnera.
Któż z nas nie lubi znaleźć się w objęciach Morfeusza? Kojący sen przynosi wytchnienie po ciężkim dniu i jest doskonałą regeneracją zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Nie dziwi więc fakt, że przywiązujemy dużą wagę do komfortowego urządzenia sypialni. Dbamy zarówno o wystrój wnętrza, jak i o wyposażenie go w odpowiednie sprzęty, z których najważniejsze jest łóżko. Aby było ono wygodne, musi być posiadać odpowiedni materac. Dowiedz się, dlaczego dobry materac jest gwarancją udanego snu.
Kiedy powstał materac?
Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, pierwszych materaców używano już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Początkowo były one zbudowane z kilku warstw liści, trzciny i traw, stopniowo zaś je udoskonalano, dodając zwierzęcą sierść, a wszystko oblekając skórą. Zamożniejsi mogli sobie pozwolić na materace z koziej skóry wypełnione wodą, a w późniejszych wiekach także piórami. Wszystko to świadczy o tym, że od zarania dziejów człowiek poszukiwał sposobów, aby zagwarantować sobie spokojny, wygodny sen. Choć nie dysponował on jeszcze żadnymi badaniami, obserwował zapewne, że sen ma kluczowe znaczenie dla organizmu. Sytuacja od tamtych czasów wcale się nie zmieniła, ponieważ dzisiaj doskonale wiemy, że osiem godzin snu to optymalny czas, aby zapewnić wytchnienie dla ciała i umysłu.
Jaką funkcję pełni materac?
Właściwie dobrany materac, pełni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim zapewnia nam komfort i wygodę podczas snu. Lubimy mieć nie tylko odpowiednią ilość miejsca do spania, ale także staramy się dostosować miękkość łóżka do naszych preferencji. Aby materac dawał nam najwyższy stopień komfortu, musi zapewniać podparcie dla kręgosłupa, który w pozycji do spania powinien się znajdować w stabilnej, prostej linii. Im więcej punktów podparcia, tym mniej dolegliwości bólowych i lepsza regeneracja dla organizmu. Wszystko to sprawia, że przed zakupem warto poznać najważniejsze parametry materaców, aby wybrać taki, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.
Jak wybrać stopień twardości materaca?
Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie materaca jest jego twardość – wyjaśnia sprzedawca materaców z firmy MK Foam. Najlepiej sprawdzić to w praktyce i wybrać produkt, który zapewni nam największy komfort. Czasami może się jednak zdarzyć, że krótka chwila na materacu nie wystarczy i po przyjściu do domu może okazać się, że jest on niewygodny. Są także sytuacje, kiedy nie możemy go wypróbować. W rozwiązaniu tego problemu z pewnością pomoże znajomość stopni twardości materaców.
Stopnie twardości materaców:
- H1 przeznaczony jest dla osób ważących do 60 kg,
- H2 będzie optymalnym wyborem przy wadze 60-80 kg,
- H3 sprawdzi się u osób ważących 80-100 kg,
- H4 przystosowany jest dla ważących ponad 100 kg.
Pierwszym krokiem przy zakupie materaca jest zatem określenie swojej wagi i dobranie odpowiadającego jej produktu. Oprócz tego trzeba także podjąć decyzję dotyczącą rodzaju wypełnienia, ponieważ materace mogą być wykonane w różnych technologiach.
Na jaki materac się zdecydować?
Decyzja dotycząca wyboru materaca powinna uwzględniać indywidualne preferencje dotyczące zarówno wygody, jak i możliwości finansowych. Na rynku istnieje wiele produktów, spośród których na szczególną uwagę zasługują:
- materace z lateksu naturalnego – można się spotkać z różnymi rodzajami materaców lateksowych, od sztucznych po w pełni naturalne, których doskonałym przykładem jest lateks Talalay. Wykonany jest on z naturalnego wulkanizowanego mleczka z drzewa kauczukowego, dzięki czemu posiada doskonałe właściwości antygrzybicze i antybakteryjne. Ponadto dobrze oddycha i odprowadza wilgoć. Do tego dopasowuje się do kształtu ciała, co przekłada się na pełen komfort snu,
- materace piankowe – to jeden z najpopularniejszych produktów tego typu. Mogą być one wykonane z różnorodnych materiałów, a także różnić się od siebie ilością warstw, rodzajem tkaniny czy też dodatkowymi właściwościami. Dzisiaj mamy przede wszystkim do czynienia z piankami wysokoelastycznymi, które doskonale dopasowują się do kształtu ciała, a po wstaniu szybko wracają do stanu wyjściowego,
- materace kieszonkowe – wykonane są ze sprężyn kieszeniowych połączonych ze sobą cienkim workiem tkaninowym. Nie ma w nich tradycyjnych drutów, zamiast tego wyposażone są natomiast w mnóstwo sprężyn, z których każda pracuje osobno. Dzięki temu zapewniają one bardzo dużo punktów podparcia dla kręgosłupa. Ponadto oddzielna praca sprężyn skutkuje tym, że materac jest cichszy.
Nie ulega wątpliwości, że dobry materac jest gwarancją udanego snu. Dzięki niemu wstajemy wypoczęci i gotowi do rozpoczęcia kolejnego, intensywnego dnia. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, aby wybrać materac, który w pełni sprosta indywidualnym potrzebom. Aby było to możliwe, warto poznać najważniejsze parametry dostępnych na rynku materaców.