Do czego służą kantówki?

Paleta na której ułożone są kantówki

Artykuł partnera.

Mimo stałego rozwoju nowych technologii budowlanych, drewno wciąż pozostaje jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów. Popularna w budownictwie kantówka to rodzaj surowej deski drewnianej, która może występować w wersji struganej albo niestruganej. Jakie jest jej najpowszechniejsze zastosowanie?

Jak powstają kantówki?

Kantówka to element konstrukcyjny z surowego drewna. Ma przekrój kwadratowy albo prostokątny i występuje w różnych rozmiarach, w zależności od tego, do jakich zastosowań ma zostać użyta. Kantówki zazwyczaj produkowane są z drzew iglastych, jak dostępne na Siekierki.com.pl łaty świerkowe. Jest to materiał prosty w obróbce, który bez problemu da się dociąć do pożądanej długości i pomalować na dowolny kolor.

Kantówka strugana wyróżnia się tym, że jej powierzchnia jest gładka i można ją bezpiecznie dotykać, bez ryzyka, że w ciało wbiją się bolesne drzazgi. Dzięki temu, że kantówka była wcześniej heblowana, nie jest wymagana żadna dodatkowa obróbka w celu wygładzenia powierzchni – można ją od razu pokryć farbą, bejcą, lakierem albo impregnatem.

Jakie są zalety kantówek?

Kantówka to bardzo praktyczny materiał budowlany. Jest trwała i bezpieczna w użytkowaniu, wykazuje wysoką odporność na pękanie i kurczenie, a po zaimpregnowaniu nie trzeba się obawiać przedwczesnego zniszczenia przez insekty. Kantówki są także relatywnie odporne na działanie ognia i dobrze znoszą zmiany temperatury. Kantówki bezsęczne to materiał wyższej jakości, ale tam, gdzie trwałość i wygląd nie mają aż tak wielkiego znaczenia, można wykorzystać tańsze elementy z sękami.

Do czego można wykorzystać kantówkę?

Kantówka nada się jako element konstrukcyjny, na przykład do budowania ścian działowych, słupów albo antresoli. Jest odpowiednim materiałem do wykańczania wnętrz oraz tworzenia małej architektury, jak altanka, ławka ogrodowa czy ozdobne ogrodzenie tarasu. Z kantówek da się nawet zrobić meble – to idealny surowiec do stworzenia ramy łóżka, komody, półek, regałów. Jeszcze inne zastosowanie to produkcja zabawek dla dzieci, jak chociażby drewniany domek dla lalek, oraz budowa placu zabaw: drabinek, huśtawek, piaskownic, zjeżdżalni.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.