Dlaczego mieć warto szklarnię już na jesień?

szklarnia

Szklarnia stwarza idealne warunki dla wielu roślin, które nie tolerują niskich temperatur. Dlaczego jednak warto wybudować ją już na jesieni, skoro większość roślin uprawia się dopiero na wiosnę? Jest kilka powodów, by rozważyć taką możliwość. W tym artykule poznasz najbardziej istotne.

Jakie rośliny warto uprawiać w szklarni już od jesieni?

Jeśli buduje się szklarnię na jesień, idealnie nada się ona do tego, by uprawiać w niej różne rośliny jadalne, a także liczne kwiaty. Są bowiem takie gatunki, które bardzo dobrze znoszą niskie temperatury, natomiast bardzo niekomfortowa jest dla nich o wiele wyższa, która dominuje latem. W niskich temperaturach wschodzi też wiele nasion.

Dlaczego warto sadzić rośliny cebulowe w szklarni?

Stawiając szklarnię na jesieni, można wydzielić w niej miejsce dla roślin cebulowych. Zaletą uprawy ich właśnie w tym oszklonym pomieszczeniu jest to, że zaczynają wcześniej kwitnąć. Dzieje się tak, ponieważ w szklarni mają lepsze warunki – pozostają osłonięte przed działaniem ekstremalnych dla nich temperatur. Sadząc na przykład zawilce, można spodziewać się, że rośliny te zaczną kwitnąć już późną zimą lub wczesną wiosną.

Jakie inne gatunki roślin warto posadzić w szklarni na jesieni?

Szklarnia wybudowana na jesieni jest idealnym miejscem dla roślin jednorocznych, które zaczną kwitnąć już w zimie. Wystarczy tylko sprawdzić, jaka jest najniższa temperatura w szklarni zimą, a następnie dobrać do niej kwiaty jednoroczne, które doskonale znoszą takie warunki.

Jesienią warto także wysiać różnego rodzaju warzywa. Wcześniejszą porą, kiedy temperatury są jeszcze dość wysokie, należy posadzić te, które lubią ciepło, a więc np. paprykę, czy pomidory. Natomiast kiedy zrobi się już chłodniej, można wówczas wysiać m.in. marchew, kalafior, czy szpinak.

Szklarnia jest również idealnym miejscem dla roślin wieloletnich, które dobrze znoszą warunki związane z niższymi temperaturami. Wczesną jesienią warto więc posadzić na przykład stokrotki, czy mak. Natomiast tuż przed zimą groch.

Dlaczego opłaca się postawić szklarnię już jesienią?

Poza wyżej wymienionymi przyczynami, które dotyczą uprawy roślin preferujących łagodniejsze warunki i znośne temperatury, powody są również inne. Do najważniejszych można zaliczyć to, że obiekt ten będzie gotowy już na tradycyjne wiosenne sadzenie. Poza tym stawiając szklarnię jesienią, może być to tańsze rozwiązanie, ponieważ materiały mogą mniej kosztować. Opłaca się wykorzystać taką sytuację, tym bardziej że szklarnia postoi ładnych parę lat.

Related Post

One thought on “Dlaczego mieć warto szklarnię już na jesień?

  1. Już od jakiegoś czasu marzy mi sie szklarnia, myślę że w najbliższym czasie wreszcie znajdę czas na to. Marzą mi sie warzywa z własnej szklarni 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.