Dbamy o oczko wodne -– walka z glonami

Oczko wodne

Glony mogą zepsuć wygląd nawet najpiękniejszego oczka wodnego, ale estetyka to tylko część problemu. Ich intensywny rozwój może zniszczyć rośliny i zagrażać rybom, co jest poważnym zmartwieniem dla właścicieli oczek wodnych. Na szczęście, można się ich pozbyć dzięki specjalistycznym preparatom oferowanym przez wielu producentów.

Produkty te są efektem pracy zespołów naukowo-badawczych, odpowiadających za rozwój i stałe udoskonalanie tych efektywnych narzędzi do pielęgnacji oczek wodnych.

Glony nitkowate w oczku wodnym

Jednymi z najbardziej uciążliwych organizmów zasiedlających oczka wodne są glony nitkowate. Te wielokomórkowe organizmy z gromady zielenic mogą pokrywać kamienie i rośliny wodne, a także unoszą się na powierzchni wody, tworząc gęste, nieestetyczne warstwy, przypominające kożuch. Występują wszędzie tam, gdzie znajdują odpowiednie warunki do rozwoju i zaczynają się pojawiać już na przedwiośniu, a nawet zimą, gdy tylko temperatura nieco wzrośnie i światło słoneczne stanie się dostępne w odpowiedniej ilości. Rosną bardzo szybko, błyskawicznie opanowując zbiornik. Latem, kiedy ekspozycja na słońce jest szczególnie intensywna, a woda bogata w związki fosforu, stają się prawdziwą plagą. Kiedy poziom wody się zmienia, kożuch, który tworzą osadza się na brzegach w postaci nieestetycznego dywanu, który szybko się rozkłada, bardzo brzydko pachnie i przyciąga uciążliwe owady.

W handlu dostępne są preparaty stworzone specjalnie z myślą o zwalczaniu tego typu glonów. Doświadczenie wskazuje, że już pojedyncze zastosowanie takiego środka niszczy glony nitkowate i inne rodzaje alg poprzez zatrzymanie procesu fotosyntezy. Preparaty te skutecznie działa głównie na glony nitkowate, ale także na glony planktonowe, sinice (cyjanobakterie) i inne algi występujące w oczkach wodnych. W zalecanych dawkach nie są szkodliwe dla mikroorganizmów, ryb, roślin wodnych, ptactwa, zwierząt domowych ani ludzi i nie zaburzają równowagi biologicznej.

Oczko wodne

Zielona woda w oczku wodnym

Woda deszczowa zasilająca stawy i oczka wodne często niesie ze sobą nawozy, które sprzyjają wzrostowi glonów. Problemem są nie tylko nawozy syntetyczne, ale również ekologiczne, gdyż kluczowa jest ilość substancji odżywczych, a nie ich pochodzenie. Nadmiar tych substancji prowadzi do zakwitu wody, czyli nadmiernego rozrostu roślinnego planktonu, który ogranicza dostęp światła do głębszych warstw wody i obniża poziom tlenu. Taka sytuacja jest niebezpieczna zarówno dla ryb, jak i roślin.

Rozpoznanie rodzaju glonów może być trudne, dlatego warto stosować preparaty skuteczne przeciwko różnym typom glonów planktonowych. Działają on jak pajęczyna – w kontakcie z wodą tworzą bezbarwną zawiesinę, która wiąże pływające cząstki, w tym glony, unieruchamiając je. Wypływają one na powierzchnię, skąd można je usunąć ręcznie lub mechanicznie, dzięki czemu woda staje się wyjątkowo klarowna. Ponadto preparaty te usuwają fosforany, które są podstawowym pokarmem glonów, co zapobiega ich dalszemu rozrostowi. Nowoczesne produkty najlepszych firm nie zawierają toksycznych substancji, chemicznych środków do zwalczania glonów ani herbicydów, jednak nie powinny być stosowany w zbiornikach z rybami jesiotrowymi.

Stosowanie preparatów pozwala na pozbycie się glonów, czyli usunięcie skutku. Jednak, aby na stałe wyeliminować problem, musimy poznać jego przyczynę. Zwykle tkwi ona w niewłaściwych parametrach wody. Istotne dla nas parametry poznamy dzięki zastosowaniu zestawu do szybkiego testowania wody. W handlu dostępnych jest kilka rodzajów specjalistycznych zestawów do badania wody w oczkach i stawach. Najpopularniejsze i najwygodniejsze w użyciu są testy paskowe. Najczęściej umożliwiają on kontrolę 6 parametrów za pomocą jednego paska testowego. Wynik otrzymujemy już w 60 sekund. Przy użyciu jednego testu jednocześnie zmierzymy: odczyn pH, twardość węglanową (KH), twardość ogólną (GH), poziom azotynów (NO2), azotanów (NO3) i chloru (Cl2).

Testy takie są szybkie, ale niestety – niezbyt dokładne. Stosuje się je głównie do rutynowej kontroli parametrów wody i sprawdzania, czy mieszczą się one w przewidzianych normach. Osoby, które szukają bardziej precyzyjnych informacji powinny skorzystać z tzw. testów kropelkowych, które polegają na dodawaniu kilku kropli wody z oczka do specjalnego roztworu wlanego do probówki. Metoda ta jest o wiele bardziej dokładna, ale niestety jej wadą jest czasochłonność, szczególnie że przy jednym badaniu jesteśmy w stanie zmierzyć wartość tylko jednego parametru. Na szczęście można szybko dojść do wprawy i po jakimś czasie czuć się jak prawdziwy naukowiec!

A jeśli nie jesteśmy na bakier z technologią i szukamy rozwiązań dokładnych i estetycznych, to powinniśmy się zainteresować specjalistycznymi elektronicznymi urządzeniami pomiarowymi działającymi na zasadzie spektroskopii. Choć drogie, zapewniają one wysoką dokładność i powtarzalność wyników.

Reklama:

Piękne oczko wodne w ogrodzie to wynik systematycznej pracy i regularnej dbałości. Wszystko do oczka wodnego dostępne jest w sklepie Trzmiel:  https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne

Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.