Czym jest zawór motylkowy (przepustnica)?

Zawór motylkowy

Przepustnice przeważnie wykorzystywane są w rurach, do regulowania przepływu cieczy. To po części determinuje, jaką budowę mają zawory motylkowe (przepustnice). Do konstruowania przepustnic stosuje się dyski obrotowe, które są połączone z mechanizmem, który nimi obraca, jednocześnie zwiększając lub zmniejszając światło rury, a w skrajnej pozycji nawet go zamykając. Korpus zaworu motylkowego ma cylindryczny kształt i może mieć różne wielkości, w zależności od zapotrzebowania.

Wał sterujący dyskiem może być sterowany ręcznie lub mechanizmem automatycznym za pomocą specjalnego siłownika. O szczelność całej konstrukcji dbają uszczelki, które muszą być odpowiednio dopasowane do cieczy, które pracują w układzie. Zawory motylkowe (przepustnice) mogą mieć różną żywotność, co jest zależne zarówno od jakości wykonania poszczególnych elementów, jak i złożenia ich w całość, a także od jakości surowców, z których owe elementy zostały wykonane.

Typy zaworów motylkowych (przepustnic)

W powszechnym użyciu występują różne typy zaworów. Wyróżnia się:

  • Zawory kołnierzowe – mocowane są do rur za pomocą tak zwanych kołnierzy.
  • Międzykołnierzowe pierścieniowe – nie posiadają żadnych kołnierzy na łączeniach rur.
  • Międzykołnierzowe z uszami – zamiast kołnierzy posiadają uszy z wyżłobionym gwintem, co umożliwia łatwy montaż, a w razie potrzeby także demontaż poszczególnych rur tworzących układ.

W hydraulice najczęściej wykorzystuje się zawory bezkołnierzowe, gdyż są najłatwiejsze w montażu. Zawory motylkowe (przepustnice) przeważnie produkowane są ze stali nierdzewnej, a elementy, które mogą ulec degradacji pod wpływem czynników środowiskowych, są odpowiednio zabezpieczane w celu przedłużenia żywotności zaworu. Dobierając zawory do konkretnych rozwiązań, trzeba zwrócić uwagę na to, jak duże ciśnienie panuje w instalacji, w której będzie pracował zawór, jaki będzie optymalny stop dla danej cieczy, oraz jaki rozmiar zaworu będzie odpowiedni. Dobierając nieprawidłowy typ zaworu, można zaburzyć pracę całej instalacji.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.