Planując zakup nowej pompy ciepła i porównując ze sobą dane modele, najczęściej zwraca się uwagę na to, jaką moc ma urządzenie, ile gwarancji przysługuje użytkownikowi oraz na jakie wyposażenie można liczyć. W przypadku pomp ciepła warto również zwrócić uwagę na współczynnik COP.
Jak sprawdzić sprawność pompy ciepła?
Co oznacza termin cop pompa ciepła? Jest to współczynnik określający sprawność pompy ciepła. Chodzi tutaj o proporcję, jaka występuje pomiędzy energią oddawaną w postaci ciepła do wnętrza budynku a energią elektryczną pobieraną z sieci. COP to angielski skrót od słowa Coefficient of Performance i informuje użytkowników o tym, ile kWh oddanego ciepła przypada na 1 kWh energii elektrycznej, jaką pobierze pompa. Pompa ciepła, żeby mogła zaspokoić zapotrzebowanie domu na ciepło, które wynosi 8 kWh, może pobrać ze środowiska 6 kWh darmowej energii, oraz 2 kWh energii elektrycznej do uruchomienia i działania urządzenia. Co ważne, współczynnik sprawności jest wartością zmienną i zależy od warunków eksploatacyjnych, takich jak na przykład zmiany temperatury wody w instalacji.
COP – ile pobiera się prądu, a ile ciepła?
Wysokie współczynniki sprawności pomp, które wynoszą ponad 400 procent, robią niemałe wrażenie. Oznacza to, że pompa dostarcza wielokrotnie więcej energii cieplnej, niż sama jej pobiera pod postacią prądu. Wyjaśnienie takiego stanu rzeczy nie jest aż takie trudne i nie ma w tym nic dziwnego. W obliczeniach uwzględnia się wyłącznie energię elektryczną, za którą się płaci, ale w rzeczywistości pompa pobiera również ciepło z otoczenia. I tak w zależności od rodzaju pompy, uzyskuje się różne wartości współczynnika sprawności. Wysoka sprawność opisana współczynnikiem COP oznacza korzystną proporcję pomiędzy pobieranym prądem i pozyskiwanym ciepłem z powietrza lub innego źródła dolnego, jeśli jest to pompa typu grunt – woda albo woda – woda. W przypadku pomp powietrze – woda, pompa wyciąga ciepło z powietrza zewnętrznego, a pozyskane ciepło trafia do instalacji grzewczej. Z tego względu, COP każdej pompy typu powietrze – woda będzie rosnąć, gdy na zewnątrz robi się względnie ciepło. Natomiast wyraźnie spadnie w czasie dużych mrozów. Więcej na ten temat przeczytasz na https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.