Czy znasz wszystkie obowiązki zarządcy nieruchomości?

Klucze do domu na stole

Zarządca nieruchomości jest zawodem, który wymaga specjalistycznych kwalifikacji i uprawnień. Bierze on na siebie wszelkie ryzyko związane z korzystaniem z budynku, przez co konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie. Zgodnie z prawem ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości jest obowiązkiem. Przed czym chroni taka polisa, jakie przepisy ją regulują i co grozi zarządcy w wypadku, kiedy nie będzie miał OC? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości

Zgodnie z prawem ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości jest obowiązkowe. Wynika to z faktu, że Ustawa o Gospodarce Nieruchomościami definiuje zarządcę jako osobę fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie zarządzania nieruchomościami na własny rachunek i ryzyko. Wcześniej, by objąć stanowisko zarządcy nieruchomości, konieczne było wykształcenie wyższe oraz odpowiednia licencja, jednakże w tym momencie, po wejściu w życie tak zwanej ustawy deregulacyjnej, od 2013 roku zarządca nie musi posiadać licencji na wykonywanie swojego zawodu. OC zarządcy nieruchomości pozostało jednak obowiązkowe. Taki stan rzeczy docelowo ma zapewnić zarówno zarządcy, jak i lokatorom zarządzanego przez niego budynku maksymalny poziom stabilności i bezpieczeństwa.

Przed czym chroni nas OC zarządcy nieruchomości?

Obowiązkowe ubezpieczenie zarządcy nieruchomości ma za zadanie wzbudzić większe zaufanie jego klientów oraz zapewnić im oraz samemu zarządcy odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Przed czym chroni OC zarządcy nieruchomości? Jeśli lokator budynku poniesie jakiekolwiek straty, które wynikają z winy zarządcy nieruchomości, ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie. Podobnie sytuacja wygląda w sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze skutkami niedopatrzeń zarządcy oraz jeśli za powstałe szkody są odpowiedzialni jego pracownicy. Wysokość składki ubezpieczenia, którą musi opłacać zarządca, jest zależna od jego wieku, przychodów czy doświadczenia w zawodzie. Niektórzy ubezpieczyciele decydują się na zwyżki w przypadku, gdy zarządca ma pod sobą wiele obiektów, gdyż wtedy teoretycznie rośnie ryzyko nieszczęśliwych zdarzeń.

Co grozi zarządcy, jeśli ten nie będzie miał OC?

Tak jak było już zaznaczone, OC zarządcy nieruchomości jest ubezpieczeniem obowiązkowym, więc jeśli ten nie będzie go miał, nie może wykonywać swojego zawodu. Oczywiście są przewidziane odpowiednie kary, jeśli zarządca nie dopełni tego obowiązku i nie zdecyduje się na polisę. Kary za brak OC są dosyć wysokie i zdecydowanie warto ich unikać. Sankcja nałożona przez Inspekcję Handlową na zarządcę nieruchomości przypadku, kiedy ten nie ma ubezpieczenia OC, wynosi od czterokrotności do dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia zarządcy zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Zdecydowanie warto jest więc dopilnować spełnienia tego obowiązku, gdyż w przypadku mniejszych działalności gospodarczych kara może okazać się na tyle wysoka, że realnie wpłynie na prowadzenie firmy.

Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz na stronie naszego partnera – broker ubezpieczeniowy Prime Broker.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.