Czy warto montować klimatyzację w mieszkaniu?

Montowanie klimatyzacji w nowoczesnym mieszkaniu

Artykuł partnera.

Wysokie temperatury latem coraz częściej stają się nie do zniesienia. Szczególnie męczące są dla osób starszych, osób z chorobami krążenia, czy kobiet w ciąży. Dlatego warto pomyśleć o montażu klimatyzacji w swoim mieszkaniu, dzięki której zapewnimy sobie dostęp chłodnego powietrza w upalne dni.

Dlaczego warto zamontować klimatyzację? 

Swego czasu urządzenia klimatyzacyjne były uważane, za niezdrowe i nadające się tylko do biur, a nie do lokali mieszkalnych. Jednak przez zmiany klimatyczne i rosnące temperatury wzrosło zapotrzebowanie urządzeń, które pomogą nam przetrwać upalne dni. Dlatego coraz więcej polskich rodzin decyduje się na montaż klimatyzacji nie tylko w swoich domach, ale również w blokach. 

Jeśli fakt przyjemnego chłodu w mieszkaniu w upalne lato nie przekonuje Cię wystarczająco, to musisz wiedzieć, że klimatyzacja ma jeszcze inne użyteczne funkcje. Przede wszystkim oprócz chłodzenia, urządzenie to może również ogrzać pomieszczenie. Jest to bardzo przydatne szczególnie, podczas sezonów przejściowych, gdy na zewnątrz robi się nieprzyjemnie chłodno, a centralne ogrzewanie jeszcze nie działa. 

Kolejnym atutem jest możliwość zamontowania filtrów, które zadbają o jakość powietrza wpadającego do mieszkania, Filtry oczyszczają je z alergenów, pyłków, kurzu, a nawet drobnoustrojów. Rozwiązanie to na pewno spodoba się wszystkim alergikom i rodzinom z małymi dziećmi oraz osobom mieszkającym w centrach dużych miast. 

Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie klimatyzacji, warto zwrócić się do swojej wspólnoty mieszkaniowej o pozwolenie na jej montaż, ponieważ jednostka zewnętrzna montowana jest na elewacji budynku – niektóre inwestycje, za części wspólne uważają również balkony – dlatego warto zawczasu zasięgnąć opinii, aby znaleźć zadowalające rozwiązanie. 

Rozwiązaniem tego problemu może być zakup mieszkania z zamontowaną już klimatyzacją. Coraz częściej nowe mieszkania w Lublinie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i innych dużych miastach w wyposażeniu mają zagwarantowana klimatyzacje. Dlatego, jeśli marzy nam się  klimatyzacja we własnym “M”, warto zapoznać się z ofertami różnych deweloperów.

Jaką klimatyzację wybrać?

To, jakie urządzenie klimatyzacyjne wybierzemy, powinno zależeć od metrażu naszego mieszkania oraz ilości pomieszczeń, w których chcemy, aby klimatyzacja działała. Moc naszego klimatyzatora powinien wynosić 1 kW na każde 10 m2 pomieszczenia. Jednak warto wziąć również pod uwagę kształt pokoju, liczbę domowników oraz stopień nasłonecznienia mieszkania. Dobre zaplanowanie zapewni nam najlepszą wydajność urządzenia. Wciąż jednak pozostaje pytanie, jaki rodzaj klimatyzacji będzie najlepszy. Poniżej przedstawimy 3 rodzaje klimatyzatorów, które warto wziąć pod uwagę wybierając urządzenie do swojego mieszkania. 

  • Split – urządzenia składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. To urządzenie pozwala na schłodzenie tylko jednego pomieszczenia, jednak jest bardzo wydajne oraz ciche. Aby zamontować ten rodzaj klimatyzacji, potrzebujemy zgody zarządcy budynku, ponieważ jednostka zewnętrzna montowana jest na części wspólnej budynku. 
  • Multisplit – pozwala na połączeniu kilku jednostek, dzięki temu możemy ochłodzić więcej niż jedno pomieszczenie. Ten rodzaj klimatyzacji również wymaga montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku.
  • Klimatyzator przenośny – nie wymaga żadnego montażu, dlatego nie potrzebujemy zgody administracji budynku na jego zakup. Jest to dużo tańsze rozwiązanie od tradycyjnej klimatyzacji, ale niestety jest stosunkowo głośne, oraz mniej wydajne, jednak wciąż spełnia swoją funkcję chłodzenia o wiele lepiej niż wentylator. 

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.