System odprowadzania wody musi być trwały i odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego właśnie względu studnie kanalizacyjne najczęściej robione są z betonu. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem przy tego typu konstrukcjach są prefabrykaty.
Do czego służy studnia kanalizacyjna?
Studnia kanalizacyjna służy do rewizji kanalizacji sanitarnej czy deszczowej. Są one ważną częścią infrastruktury drogowej, ponadto wykorzystuje się je w systemach kanalizacji przemysłowej, sanitarnej i ogólnospławnej. Ścieki spływają rurociągami poprzez do studzienki rewizyjne do przepompowni lub oczyszczalni ścieków.
Jak zbudowana jest studnia?
Studnia zbudowana jest z podstawy (dennicy), kręgów oraz zwieńczenia, czyli płyty pokrywowej. Wszystkie elementy łączone są za pomocą uszczelek gumowych, co tworzy szczelną i bezpieczną konstrukcję. Średnica studni jest do stosowana do średnicy kanałów-rur, które przechodzą – są włączane do studni. Szczelność połączeń pomiędzy studnią, a rurami zapewniają fabrycznie zamontowane przejścia szczelne. Dodatkowo w podstawie i kręgach studni osadzone są stopnie włazowe służące do schodzenia w celach rewizyjnych bądź konserwacyjnych.
Studnie kanalizacyjne z prefabrykatów
Studnie kanalizacyjne umieszczane są pod ziemią, więc najwygodniej będzie ją wykonać z gotowych prefabrykatów. Kręgi betonowe oraz pozostałe elementy, z jakich zbudowana jest instalacja kanalizacyjna, wykonywane wytwarzane są w zakładzie produkcyjnym. Prefabrykaty można zamówić na stronie Sienkiewicz.com.pl, a jeśli dostępne w standardowych rozmiarach moduły nie spełniają oczekiwań klienta, wystarczy zlecić wykonanie prefabrykatów według indywidualnego projektu.
Betonowe prefabrykaty są ze specjalnych mieszanek betonu, dzięki czemu dobrze znoszą nawet intensywny ruch drogowy i duże obciążenia naziomu. Są one produkowane z jednej formy, dlatego idealnie pasują do siebie – podczas wylewania betonu tradycyjnymi metodami bardzo trudno jest uzyskać elementy o identycznych kształtach. Po dostarczeniu prefabrykatów na miejsce budowy od razu można przystąpić do prac montażowych.