Czy opłaca się kupować gotowy projekt domu?

Kupowanie gotowego projektu domu jednorodzinnego

Artykuł partnera.

Do budowy domu niezbędny jest projekt wykonany przez uprawnionego architekta. Część inwestorów preferuje indywidualne rozwiązania, inni wybierają gotowe projekty. Druga opcja pozwala zaoszczędzić czas, ale czy pod względem finansowym również jest korzystna?

Ile kosztuje projekt domu?

Bez projektu inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę. Całą dokumentację przygotować musi osoba posiadająca stosowne uprawnienia, więc jedną z pierwszych rzeczy przy budowie domu jest wizyta w biurze architektonicznym. Wykonanie indywidualnego projektu trwa przynajmniej kilka tygodni, a nierzadko dłużej. Gotowe projekty są dostępne od ręki, dzięki czemu do prac budowlanych można przystąpić praktycznie od razu.

Zaletą gotowego projektu jest również to, że kosztuje on mniej od tego, który ma być przygotowany na indywidualne zamówienie i jest to naprawdę znacząca różnica. Standardowe projekty domów jednorodzinnych można nabyć już za kilka tysięcy złotych, a w pakiecie klient otrzymuje pełną dokumentację techniczną, plany niezbędnych instalacji, kosztorys, wykaz zalecanych materiałów budowlanych. Większość biur przygotowuje także animację 3D, dzięki czemu można zobaczyć także bryłę domu, a nie tylko płaskie rzuty poszczególnych kondygnacji.

Jak wybrać właściwy projekt?

W gotowych planach można wprowadzić poprawki, ale raczej nie są to duże zmiany, a jedynie adaptacje niemające wpływu na samą konstrukcję domu. Czy w takim razie gotowy projekt może oczekiwania inwestora? Oferta na projektyzwizja.pl jest na tyle szeroka, że każdemu uda się znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Gotowe projekty obejmują różne metraże oraz rodzaje brył, dlatego nie powinno być problemu z wyborem.

Gotowy projekt zwykle dostępny jest także w wersji lustrzanej – ma on taki sam rozkład pomieszczeń, ale znajdują się one po przeciwnej stronie. Gotowy projekt uwzględnia też położenie domu względem stron świata oraz jest dopasowany do kształtu i wielkości działki.

Sprawdzona konstrukcja

Gotowy projekt domu jest zwykle pewniejszą opcją, ponieważ architekci korzystają ze sprawdzonych rozwiązań i można łatwo sprawdzić, jak taki budynek wygląda w praktyce. Indywidualne projekty są o wiele bardziej skomplikowane w realizacji i może się okazać, że wybudowany według takich planów dom wcale nie wygląda równie atrakcyjnie jak na papierze.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.