Czy odżywki białkowe są dobre dla zdrowia?

Mężczyzna pije odżywkę białkową na siłowni

Prawdopodobnie każdy, kto poważnie traktuje treningi sportowe, kiedyś zastanawiał się nad stosowaniem odżywek białkowych. Wielu osobom kojarzą się one z typowo męskim treningiem siłowym i dbaniem o przyrost mięśni. Jak tego typu odżywki wpływają na nasze zdrowie?

Czym jest białko i odżywki białkowe?

Białko jest jednym z najważniejszych składników odżywczych naszej codziennej diety. To podstawowy budulec naszego organizmu – coś, bez czego nie możemy żyć i prawidłowo się rozwijać. Ponadto proteiny nie dostarczają nam energii i niezbędnych aminokwasów. Są szczególnie potrzebne osobom bardzo aktywnym lub w okresie rekonwalescencji u których zapotrzebowanie na białko jest znacznie wyższe niż u ludzi niećwiczących. Właśnie dla zaspokojenia potrzeb osób regularnie trenujących powstały odżywki białkowe, zawierające proteiny w łatwo przyswajalnej formie.

Wiele osób już na samo hasło „odżywka białkowa” wyobraża sobie preparaty nafaszerowane chemią, pełne szkodliwych dla organizmu substancji. Tymczasem odżywki białkowe są jedynie koncentratem białka, najczęściej oparte na białku serwatkowym. Mogą również zawierać miks białka serwatkowego i sojowego lub ryżowego, a także, specjalnie dla wegan lub osób z nietolerancją – opierać się wyłącznie na białku roślinnym.

Rola białka w treningu

Im więcej trenujemy, tym więcej potrzebujemy energii. Rozsądny plan treningowy powinien uwzględniać zbilansowaną dietę i obowiązkową suplementację białka, dzięki której ćwiczenia będą bardziej efektywne, a mięśnie nie będą narażone na nadmierne spalanie po zbyt forsownym wysiłku.

To nieprawda, że odżywki białkowe skierowane są wyłącznie do osób, którym zależy na przyroście masy, a ich suplementacja zawsze kończy się przybraniem na wadze. Białko w proszku przeznaczone jest dla wszystkich, którym zależy na regeneracji po treningu. Ćwicząc zwiększa się nasze zapotrzebowanie na proteiny i jeśli nie uzupełnimy szybko niedoborów, możemy doprowadzić do katabolizmu mięśni, niszcząc tym samym efekt treningu.

Prawidłowa suplementacja białka pozwoli nam nie tylko odżywić mięśnie, ale również wysmuklić sylwetkę oraz, co dla wielu może być zaskakujące, przyspieszyć przemianę materii nawet o 25 procent.

Wszystko z umiarem

Nie oznacza to jednak, że każdy może suplementować białko z pomocą odżywki bez żadnych ograniczeń. Produkt ten przeznaczony jest dla osób, które regularnie ćwiczą i powinien być dostosowany do intensywności naszych treningów. Oznacza to, że zanim sięgniemy po odżywki białkowe powinniśmy opracować plan treningowy, wyznaczyć cel i dostosować dawkę do naszych potrzeb. Wówczas osiągniemy zamierzone efekty, bez obaw o nasze zdrowie.

Co stanie się jednak, gdy przesadzimy z ilością białka? Choć niedobór jest groźny i może przyczyniać się do spalania mięśni, nadmiar również może być szkodliwy. Zbyt duże spożycie białka może prowadzić do problemów z nerkami i wątrobą, dlatego ważne jest, by stosując odżywki białkowe, pamiętać o prawidłowym dawkowaniu.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.