Projektowanie hali produkcyjnej to proces, w trakcie którego trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wymagania i potrzeby inwestora, lecz także kwestie związane z wytrzymałością, bezpieczeństwem oraz komfortem użytkowania obiektu. Zanim przystąpi się do sporządzania dokumentów, należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z klientem, żeby omówić najważniejsze aspekty. Co powinien zawierać dobry projekt hali?
Żeby móc przygotować projekt hali produkcyjnej, która będzie użyteczna, ergonomiczna i ekologiczna, należy przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac poznać i przeanalizować potrzeby, jakie ten obiekt powinien spełniać. Dlaczego? Ponieważ procesy zachodzące w hali, skala produkcji, liczba zatrudnionych pracowników czy lokalizacja budynku wpływają na kwestie techniczne i technologiczne. Stąd zanim przystąpi się do tworzenia projektu, należy przeprowadzić wywiad z klientem i poznać jego oczekiwania.
Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się, jakie funkcje ma pełnić obiekt i jakie rodzaje działalności będą w nim prowadzone. Poza tym powinno się uzyskać informacje dotyczące m.in.: specyfiki projektów technologicznych, logistyki wewnętrznej, sposobu magazynowania materiałów i gotowych towarów oraz planowanej rozbudowy lub przebudowy budynku w przeszłości.
Czym jest projekt budowlany?
Projekt budowlany to szczegółowy plan, w którym definiuje się, w jaki sposób zostanie zrealizowany dany obiekt, jak będzie wyglądał i jakie cele z założenia ma spełniać. Bez tego dokumentu, a raczej kompletu dokumentów, nie da się uzyskać pozwolenia na budowę. Należy go bowiem dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę razem z oświadczeniami projektanta albo biura projektowego, którzy potwierdzają zgodność projektu z obowiązującymi przepisami i normami.
Projekt budowlany zawiera:
- projekt architektoniczno-budowlany,
- projekt techniczny,
- projekt zagospodarowania działki lub terenu.
Projekt architektoniczno-budowlany hali produkcyjnej
Projektowanie hali produkcyjnej zaczyna się od stworzenia projektu architektoniczno-budowlanego, czyli swoistego przewodnika, w którym definiuje się układ przestrzenny obiektu, jego formę architektoniczną, funkcję poszczególnych pomieszczeń, zastosowane materiały, ewentualną dostępność hali dla osób niepełnosprawnych, wszelkie kwestie techniczne oraz ekologiczne. Dokument musi być zgodny z aktualnymi przepisami budowlanymi, a także uwzględniać liczbę zatrudnianych pracowników, którzy będą użytkowali obiekt.
Projekt techniczny
Ponadto należy przygotować również projekt techniczny. Ten rodzaj projektu zawiera szczegółowe informacje techniczne poczynając od rozwiązań konstrukcyjnych, przez rozwiązania techniczne i materiałowe, charakterystyki energetyczne, aż po dokumentację geologiczno-inżynierską albo geotechniczne warunki posadowienia. Z jednej strony projekt techniczny opisuje, jak będą wyglądać hale produkcyjne, z drugiej zaś zawiera szczegółowe wytyczne dla generalnych wykonawców.
Projekt zagospodarowania działki lub terenu
Równie ważny jak dwa wspomniane dokumenty jest projekt zagospodarowania terenu lub działki. Pojawiają się w nim kwestie dotyczące m.in. granic działki budowlanej, jej uzbrojenia, planowanych i istniejących obiektów, dróg dojazdowych, terenów zielonych, prowadzonych instalacji zewnętrznych itp. Dodatkowo powinien obejmować również informacje o przewidywanych zagrożeniach dla środowiska, zdrowia i higieny użytkowników hali.
Szukasz firmy, która projektuje i buduje nowoczesne hale produkcyjne? Sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/