Budowa tuczarni to często ogromna i czasochłonna inwestycja. Oprócz budowy samego obiektu, należy spełnić odpowiednie wymogi i przejść procedury konieczne do rozpoczęcia inwestycji.
Procedury i pomoc PZHiPTC
Niestety proces budowy tuczarni to często długa droga okupiona sporą dawką stresu. Co prawda fundusze na cel płyną szerokim strumieniem od roku 2014, jednak procedury znacznie utrudniają rozpoczęcie inwestycji. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy oferowanej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej.
Co mówią przepisy?
Pozwolenie na budowę jest w tym przypadku niezbędne. Należy zatem postarać się o wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Taki plan pozwala określić wymogi, charakter publiczny danego terenu. W tym celu niezbędny jest wypis i wyrys z miejscowego planu. Aby go otrzymać należy złożyć wniosek i opłacić należną kwotę. Trzeba zatem zwrócić się z wnioskiem do wójta, burmistrza lub prezydenta miejscowości, w której planowana jest inwestycja. Jeśli nie ma planu zagospodarowania, do tych samych instytucji należy udać się z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Tutaj z kolei niezbędne będą dodatkowe dokumenty, jak mapa z określonymi granicami terenu inwestycji, pełna charakterystyka i opis inwestycji, wyszczególnione zapotrzebowanie na wodę, energię, sposób odprowadzania ścieków. To jednak dopiero początek. Po analizie przez odpowiednich urzędników informacja o przewidywanej inwestycji wysyłana jest zarówno do inwestora, jak i do osób zainteresowanych, których może dotyczyć inwestycja. Są to zazwyczaj sąsiedzi. I to właśnie na tym etapie najczęściej rozpoczyna się problem, który związany jest z czynnikiem ludzkim. Lokalni mieszkańcy często sprzeciwiają się inwestycji w obawie przed szkodliwym wpływem chlewni na komfort życia w jej otoczeniu.
Chlewnia a środowisko
Tuczarnia to inwestycja, która może znacząco wpłynąć na środowisko. Dlatego niezwykle istotne jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dokument szczegółowo określa warunki jakie musi spełnić inwestor, by wszystko odbyło się w zgodzie ze środowiskiem. Należy dodać, że dokument jest niezbędny, by uzyskać pozwolenie na budowę. Wydaniem stosownego dokumentu zajmuje się wójt, burmistrz, prezydent miasta lub regionalny dyrektor ochrony środowiska. Tutaj również bierze się pod uwagę ocenę społeczeństwa, które ma prawo uczestniczyć na każdym etapie prowadzenia przygotowań do inwestycji.
Wymagania podczas produkcji trzody chlewnej
Kiedy wszystkie procedury zostały zakończone i można przystąpić do budowy, należy dostosować budynek do odpowiednich wymogów. Warto w tym przypadku skorzystać z gotowych i sprawdzonych projektów, które oferują biura projektowe. To gwarancja dostosowania budynku do przepisów i wymogów prawnych. Oto najważniejsze elementy:
- budynek musi posiadać wyjścia ewakuacyjne: tutaj bierze się pod uwagę liczbę sztuk zwierząt oraz powierzchnię budynku;
- drzwi zawsze muszą otwierać się na zewnątrz;
- w zależności od rodzaju hodowli niezbędna jest płyta obornikowa oraz szczelny zbiornik na gnojówkę i wodę gnojową;
- niezbędne jest naturalne oraz sztuczne oświetlenie;
- zwierzęta nie mogą być narażone na ciągły hałas, który nie może przekraczać 85 dB;
- niezbędna jest odpowiednia wentylacja, która zminimalizuje dwutlenek węgla, amoniak, siarkowodór;
- podłogi muszą być możliwie gładkie, stabilne i nieśliskie;
- legowiska muszą zapewniać zwierzętom odpowiednią ilość ciepła;
- niezbędne są poidła, dzięki którym zwierzęta będą miały dostęp do wody zarówno w dzień jak i w nocy;
- zagęszczenie nie może powodować u zwierząt agresji;
Budowa tuczarni krok po kroku – konstrukcja
Dzisiejsze chlewnie są lekkie i zazwyczaj buduje się je z ocynkowanych elementów stalowych z wykorzystaniem płyt warstwowych. Posiadają one rdzeń poliuretanowy. Ściany posiadają niezbędne zabezpieczenia, by zwierzęta miały odpowiednie warunki, szczególnie te, które trzymane są grupowo. Ponadto niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie przed korozją oraz nieporowata powierzchnia. Pozwala to na łatwe utrzymanie pomieszczenia w czystości. Odchodzi się również od stosowania słupów wewnątrz budynku, które utrudniają prace w obiekcie.