Bramy garażowe roletowe – wady i zalety

Brama garażowa roletowa

Dobra brama garażowa powinna być przede wszystkim dopasowana do budynku oraz indywidualnych potrzeb. Najważniejsze jest to, aby była ona funkcjonalna i niezawodna.

Nie bez znaczenia jest także cena. Bramy garażowe roletowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Oczywiście posiadają one zarówno zalety, jak i wady. Najważniejsze cechy przeanalizowano poniżej. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Cechy bram roletowych

W pierwszej kolejności warto jest dowiedzieć się, w jaki sposób działają bramy roletowe. Nie każdy zna opisywany mechanizm. Posiada on w standardzie napęd, dzięki czemu komfort użytkowania znajduje się na najwyższym poziomie. Możemy otworzyć garaż bez użycia siły rąk. Nie trzeba obawiać się przerw w dostawie prądu. W takim przypadku bramę można otworzyć mechanicznie bez ryzyka jej uszkodzenia. Należy jednak tego unikać w przypadku, gdy zasilenie jest włączone.

Brama roletowa wydaje się być doskonała do niskich pomieszczeń. Konstrukcja wyposażona jest w specjalną skrzynkę, do której nawija się kurtyna bramy. Pozwala to zaoszczędzić sporą ilość przestrzeni. Kurtyna nawija się na wał, ponieważ jest ona prowadzona wzdłuż prowadnic. Najczęściej są one wykonywane z aluminium. To tworzywo o podwyższonej wytrzymałości, które nie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, czy też procesy korozyjne.

Najczęściej na podłożu montowana jest specjalna uszczelka komorowa, która zapewnia wysoki poziom szczelności, a także chroni przed przymarzaniem kurtyny bramy do podłoża. Jest to niezwykle istotne zimą, kiedy panują ujemne temperatury. Oczywiście prowadnica również powinny posiadać uszczelki.

Zalety bram roletowych

Bramy roletowe wybierane są przede wszystkim przez tych, którzy pragną zaoszczędzić przestrzeń w garażu. Można wykorzystać ją na wiele sposobów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nad bramą zamontować dodatkowe oświetlenie, czy też półki na sprzęt zimowy/ Wszystko zależy od osobistych preferencji. Poniżej przedstawiono najważniejsze zalety bram roletowych.

  • Wysoka funkcjonalność – bramy roletowe z napędem automatycznym działają po naciśnięciu jednego przycisku. Jest to prawdziwa gratka dla tych, którzy stawiają na nowoczesne technologie.
  • Oszczędność przestrzeni – kurtyna bramowa nawijana na wał, a więc nie przylega ona do sufitu. Pozwala to zaoszczędzić sporą ilość miejsca.
  • Wygoda użytkowania – można otworzyć i zamknąć garaż za pomocą pilota. Ponadto nie ma konieczności przestawiania samochodu znajdującego się ne podjeździe, gdyż kurtyna unosi się do góry w płaszczyźnie pionowej.
  • Doskonałe parametry użytkowe – tego rodzaju konstrukcje zapewniają doskonałą izolację akustyczną i termiczną. Ważne jest jednak to, aby znaleźć godnego zaufania producenta.

Wady bram roletowych

Bramy roletowe posiadają także wady. Minusów jest jednak o wiele mniej, niż plusów. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • Koszt zakupu – opisywany typ bram garażowych jest jednym z najdroższych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to inwestycja na lata.
  • Minimalistyczny design – bramy roletowe wyróżniają się prostym wzornictwem. Są one dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, jednak nie znajdziemy modeli fantazyjnie ukształtowanych, czy też zdobionych. Surowa stylistyka nie każdemu przypadnie do gustu.
    • Skomplikowany montaż – z pewnością lepiej nie montować bramy samodzielnie. Najrozsądniej jest skorzystać z usług fachowców, którzy posiadają doświadczenie. Przed wyborem ekipy sprawdźmy, czy specjalizuje się ona w bramach roletowych.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą P.H.U. EL-SAR Krzysztof Sarbak.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.