USOS UAM – do czego służy i jak go używać?

Uniwersytecki System Obsługi Studiów, w skrócie USOS, to podstawowe narzędzie , które wspomaga cały proces zarządzania procesem obsługi dydaktyki. Jest serwisem mającym na celu ułatwić zarządzanie całym tokiem studiów w szkołach wyższych.

Po co powstał USOS UAM?

Uniwersytecki System Obsługi Studiów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza istotnie wpływa na cały proces nauczania. USOS, jako zintegrowany system, został utworzony w wyniku intensywnej współpracy polskich uczelni. Całościowy nadzór nad USOS UAM sprawuje Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji, w skrócie MUCI, które zrzesza ze sobą wszystkie uczestniczące w projekcie uczelnie.

Kto ma dostęp do systemu?

Dostęp do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Klienta przeznaczony jest dla konkretnych pracowników administracji UAM, a co więcej, możliwy wyłącznie z wytypowanych stanowisk klienckich. Zgłoszenia dotyczące nowych użytkowników USOS UAM przyjmowane są przez wydziałowych Koordynatorów ds. USOS UAM, bądź też kierowników jednostek organizacyjnych.

Wyłączny dostęp do serwisu USOS UAM mają pracownicy dziekanatów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Co składa się na system USOS UAM?

Cały proces tworzenia systemu USOS rozpoczął się w ramach projektu Tempus UM_JEP-14461-1999 (NET). Dzięki wszechstronności tego programu możliwe jest adaptowanie właściwie wszystkich systemów studiowania uniwersyteckiego. USOS umożliwia ścisłą kontrolę całego planu studiów – kontrolę zarówno zindywidualizowaną, jak i ogólniejszą, dotyczącą szerszego planu studiów. Okresy i tryby uzyskiwania zaliczeń z poszczególnych przedmiotów, cała struktura zarządzania procesem edukacji oraz rodzaje wydawanych certyfikatów końcowych i okresowych, są i mogą być definiowane zupełnie dowolnie.

System USOS UAM pozwala na dostęp do informacji o wszelkich programach studiów, które prowadzi dana uczelnia. Dodatkowo wspomaga proces rekrutacji, umożliwia zapisy na zajęcia studenckie, a także przechowuje niezbędne dane dotyczące postępów konkretnego studenta w nauce.

Przeczytaj więcej o systemie USOS UAM na http://www.wlasnybiznes.eu/studia-z-przyszloscia-na-uniwersytecie-im-adama-mickiewicza-system-usos-uam.

Jak korzystać z serwisu?

Strona USOS UAM przeznaczona jest dla pracowników i studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prawidłowe rozpoczęcie użytkowania systemu powinno rozpocząć się od wprowadzenia loginu i hasła.

Warto mieć na uwadze, że hasło do USOS UAM jest takim samym hasłem dla pozostałych usług dostępnych na Uniwersytecie im. Agama Mickiewicza. Chodzi tu między innymi o:

  • skrzynkę pocztową,
  • USOSweb,
  • czy dostęp do Eduroam.

Zatem zmiana hasła jest możliwa wyłącznie z Panelu sterowania AMU-NET.

Są oczywiście sytuacje, w której studenci zapominają hasła. Wówczas zaleca się kontakt z odpowiednim dziekanatem.

Kiedy rozpoczyna się synchronizacja danych?

Codziennie o godzinie 1:00 następuje synchronizacja danych z główną bazą USOS. Podczas trwania synchronizacji danych, system USOS UAM jest niedostępny, a wprowadzone w konkretnym dniu informacje, są widoczne po całym procesie migracji danych, co oznacza, że mogą pojawić się w systemie dopiero dnia następnego.

Co zyskują studenci korzystający z USOS UAM?

studenci
Źródło: pexels.com

Dzięki systemowi studenci mogą:

  • przeglądać swoje zaliczenia i oceny,
  • widzieć plan zajęć,
  • kontrować dokonywane płatności,
  • rejestrować się na zajęcia,
  • rekrutować na wyjazdy, np. ERASMUS,
  • wypełniać ankiety – np. te dotyczące wykładowców i pracowników administracji uniwersytetu.

Źródło:

Related Post

2 thoughts on “USOS UAM – do czego służy i jak go używać?

  1. W USOS są tez podpięcia pod przedmioty? Co zrobić jeśli nie zdąży się podpiąć przedmiotu w określonym czasie?

  2. Trzeba napisać podanie do dziekanatu o możliwość podpięcia. Najczęściej pracownicy dziekanatu się zgadzają i sami dokonują podpięć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.