Odpady budowlane a prawo. Jak należy je utylizować?

Mężczyzna wyrzuca odpady budowlane do specjalnego kontenera przeznaczonego na takie odpady

Naturalnym następstwem prowadzonych prac budowlanych, remontowych i wyburzeniowych jest powstawanie odpadów budowlanych. Muszą zostać one odpowiednio zagospodarowane, ponieważ należą do nich chemikalia, tynki, kafle, gipsy, cegły, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zgodnie z prawem odpady budowlane nie mogą być nielegalnie składowane ani wyrzucane do kontenerów na odpady komunalne.

Odpady budowlane – recykling i utylizacja

Zgodnie z Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 powstały regulacje dotyczące recyklingu odpadów budowlanych. W dokumentach wprowadzono wytyczne dotyczące odpowiedniego wykorzystania i przetwarzania zasobów naturalnych oraz zrównoważonego zarządzania środowiskiem naturalnym. Drugim ważnym dokumentem jest rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 roku w sprawie poziomów recyklingu odpadów – w tym Polska zobowiązała się do recyklingu odpadów budowlanych na poziomie 70% od 2020 roku.

Jednak nie wszystkie materiały nadają się do ponownego wykorzystania lub recyklingu. Dotyczy to przede wszystkim wielu rodzajów plastików oraz styropianu. Co więcej, toksyczne i wymagające prawidłowej utylizacji są również wełny mineralne, papy, farby i lakiery. Zarządzaniem tego typu odpadami budowlanymi zajmują się specjalne zakłady, gdzie możliwa jest utylizacja wyżej wymienionych materiałów w sposób bezpieczny dla środowiska.

Jak zarządzać odpadami budowlanymi?

W przypadku, gdy prace budowlane lub remontowe wykonujemy własnym nakładem i generujemy nieduże ilości odpadów budowlanych, wtedy istnieje możliwość zgłoszenia się do Lokalnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej lub urzędu gminy. Otrzymamy wtedy specjalny kontener i odpady zostaną wywiezione za darmo lub za dodatkową opłatą. Umieszczanie odpadów budowlanych w kontenerach komunalnych jest zakazane i objęte karą w wysokości 500 zł.

Jednakże, gdy planujemy większe prace, wtedy najlepszym sposobem zarządzania odpadami jest wydzierżawienie kontenerów od firm, takich jak SELECTBUD. Otrzymujemy wtedy pewność, że będziemy mieli odpowiednio dużo przestrzeni do zapełniania jej powstającymi odpadami, oraz że zostaną one wywiezione i poddane recyklingowi lub utylizacji zgodnie z prawem.

Należy pamiętać, że za nieprawidłowe przechowywanie odpadów (w tym odpadów budowlanych) grozi mandat w wysokości 1000 złotych lub wyższy. W przypadku samodzielnego utylizowania odpadów kara może wynieść 10 000 złotych lub więcej.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.