Od czego zacząć oraz jakie koszty czekają nas, gdy musimy zutylizować panele fotowoltaiczne?

Zużyte panele fotowoltaiczne stoją na trawie

Artykuł partnera.

Choć fotowoltaika pozwala uniezależnić się od dostaw prądu z zakładów energetycznych i niewątpliwie jest technologią przyjazną środowisku, nie jest w stanie funkcjonować wiecznie. Po jakimś czasie wszystkie sprzęty elektroniczne potrzebują wymiany. Nie inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, które również mają swoją określoną żywotność. Jak w praktyce wygląda utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne i recykling

Panele fotowoltaiczne są wykonane z wysokiej klasy materiałów, między innymi krzemu, aluminium, szkło hartowane czy folia elektroizolacyjna. Dzięki temu, że są to elementy bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, doskonale radzą sobie z ciężkimi warunkami atmosferycznymi. To sprawia, że są w stanie pozyskiwać energię ze słońca przez nawet 30 lat, bez żadnej przerwy. Niestety, po upływie tego czasu lub w razie nieodwracalnych uszkodzeń, konieczna jest utylizacja paneli fotowoltaicznych.

Na szczęście, wykorzystane do budowy paneli fotowoltaicznych materiały, w znacznej części podlegają recyklingowi, dzięki czemu można ponownie wykorzystać je do różnych procesów produkcyjnych. Aluminium oraz szkło pozyskane z paneli, można poddać recyklingowi aż w 90 procentach. Podobnie jest z wszystkimi elementami krzemowymi, które po odpowiednich procesach technologicznych mogą dalej służyć jako części budowy nowych, sprawnych paneli fotowoltaicznych. Pozostałe elementy są przetapiane i neutralizowane. Dzięki czemu utylizacja paneli fotowoltaicznych wpisuje się w nurt ekologiczny i jest neutralna dla środowisko.

Jak i gdzie utylizować panele fotowoltaiczne?

Oczywiście, możliwość recyklingu oznacza, że panele fotowoltaiczne nie mogą zostać po prostu wyrzucone na śmietnik. Choć przepisy nie regulują dokładnie tego, kto jest odpowiedzialny za utylizację fotowoltaiki, zalecenia UE wskazują, że zadanie to należy do producentów paneli. Oznacza to, że przy zakupie producent powinien zagwarantować klientowi odbiór i dalszą utylizację w momencie, gdy panele fotowoltaiczne nie będą nadawały się do dalszej pracy.

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Na szczęście koszty utylizacji paneli fotowoltaicznych nie są wysokie. Większość zakładów produkujących fotowoltaikę chętnie przyjmuje zużyte panele od właścicieli, ze względu na możliwość ponownego wykorzystania elementów. Wiele firm zajmujących się utylizacją elektrośmieci jest w stanie odebrać zepsute panele fotowoltaiczne za darmo. Inne pobiorą niewielką opłatę za odbiór.

Na jakie koszty należy być przygotowanym? Przeważnie jest to około 1-1,50 zł za każdy kilogram paneli. Jeden panel fotowoltaiczny waży średnio od 18 do 21 kg, więc maksymalnie zapłacimy za jego utylizację około 30 złotych. Ostateczny koszt będzie zależał od wielkości całej instalacji.

Więcej informacji o panelach fotowoltaicznych możesz znaleźć na stronie: https://wpwinvest.pl/ 

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.