Metody ochrony powierzchni żelbetowych

Powierzchnia żelbetonowa ochroniona specjalną metodą

Artykuł partnera.

Powierzchnie wykonane z żelbetu stale narażone są na niekorzystne czynniki zewnętrzne mające wpływ na ich niszczenie. Mowa tu o skrajnych temperaturach, opadach atmosferycznych, silnym wietrze, zanieczyszczeniach komunikacyjnych czy niebezpiecznych substancjach chemicznych. Aby przeciwdziałać skutkom oddziaływania tych czynników na żelbet, konstrukcje wykonane z tego materiału należy odpowiednio chronić. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury artykułu.

Dlaczego trzeba dbać o powierzchnie żelbetowe?

Niszczejące powierzchnie z żelbetu to spory problem. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestie estetyczne, ale także techniczne. Pojawiające się na żelbecie rysy, pęknięcia i ubytki mogą doprowadzić do zniszczenia fragmentu konstrukcji, co w konsekwencji może oznaczać konieczność przeprowadzenia kompleksowego remontu. To z kolei wiąże się z wysokimi kosztami po stronie inwestora.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Sposobem na poradzenie sobie z wszelkiego rodzaju niedoskonałościami powstającymi na żelbetowych powierzchniach jest ich okresowa konserwacja. Najważniejszym celem zabiegów konserwujących jest zabezpieczenie konstrukcji przed wnikaniem szkodliwych czynników, takich jak woda, gazy i substancje chemiczne. Właściwie wykonana konserwacja zabezpiecza żelbet przed zawilgoceniem, przedłużając tym samym żywotność tego materiału.

Powłoki ochronne – najlepszy sposób na ochronę powierzchni żelbetowych

Istnieje kilka metod ochrony powierzchni żelbetowych. Jedną z najpopularniejszych z nich jest zastosowanie specjalnie wyselekcjonowanych powłok ochronnych w postaci farb i środków o właściwościach maskujących zarysowania. Głównym celem użycia tego typu preparatów jest spowolnienie procesów karbonizacji powierzchni wykonanej z żelbetu. Powłoki przeciwdziałają wnikaniu substancji chemicznych, spowalniając proces degradacji konstrukcji. Dostępne na rynku powłoki ochronne to szybkoschnące środki o właściwościach paroprzepuszczalnych. Są wyjątkowo trwałe oraz odporne na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym, energetycznym czy hydrotechnicznym.

W jaki inny sposób można chronić powierzchnie z żelbetu?

Do ochrony powierzchni żelbetowych stosuje się również środki hydrofobowe, których celem jest zabezpieczenie materiału przed nadmiernym nasiąkaniem. Impregnacja hydrofobizująca polega na nadaniu powierzchni zdolności do odpychania cząsteczek cieczy. Poprzez ograniczenie nasiąkliwości powierzchnia z żelbetu staje się nieprzepuszczalna dla wody. Nie zmienia się przy tym jej wygląd zewnętrzny oraz zdolność do przepuszczania pary wodnej. Do impregnacji hydrofobizującej najczęściej wykorzystywane są związki krzemoorganiczne. Preparaty te przedłużają żywotność powierzchni żelbetowych, zapewniając im długotrwałą ochronę. Ich zastosowanie jest wskazane nie tylko przy remontach budynków już istniejących, ale także przy nowo wznoszonych obiektach.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.