Jak zmniejszyć zanieczyszczenie drogi przy wyjeździe z budowy?

Zanieczyszczona droga z wyjazdu z budowy

Częste wyjazdy i wjazdy maszyn na plac budowy powodują przenoszenie zanieczyszczeń (np. błota) z terenu, na którym prowadzone są prace wprost na drogi publiczne. Najczęściej dzieje się tak, gdy budowa trwa w okresie wzmożonych opadów deszczu (zwykle od jesieni do wiosny). Z jakimi konsekwencjami należy się wówczas liczyć i kto powinien przeprowadzić czyszczenie dróg asfaltowych?

Zanieczyszczenie drogi – mandat?

Każde zanieczyszczenie drogi (błotem, trawą, gruzem) może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń grozi za nie kara grzywny w wysokości 1500 zł. Druga, łagodniejsza konsekwencja wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym. W myśl przepisów sankcją będzie mandat za zabrudzenie drogi w wysokości 200 zł.

Jeśli na zabrudzonej drodze wydarzy się wypadek lub kolizja drogowa, trzeba będzie dodatkowo liczyć się z odpowiedzialnością karną oraz cywilno-prawną.

Brudzenie drogi – przyczyny i oczyszczanie

Do zabrudzenia drogi publicznej zazwyczaj dochodzi tuż po opadach deszczu. Ziemia zmienia się wówczas w grząskie błoto, które systematycznie jest zbierane i wywożone z placu budowy na kołach ciężkich maszyn. Kto odpowiada w takiej sytuacji za czyszczenie drogi przy budowie (oraz czyszczenie poboczy dróg)?

Co do zasady, za utrzymanie drogi w czystości odpowiada jej zarządca. W polskim prawie nie istnieją zapisy, które wprost zmusiłyby sprawcę zanieczyszczeń do ich usunięcia. Jego obowiązkiem jest jedynie wyraźne oznaczenie (np. przy pomocy trójkąta ostrzegawczego) zanieczyszczonego odcinka. Warto jednak dochować wszelkiej staranności i we własnym zakresie usunąć powstałe podczas budowy zanieczyszczenia.

Jak zmniejszyć zanieczyszczenie drogi?

Czy można zmniejszyć ilość zanieczyszczeń? Tak! Wystarczy znaleźć odpowiednie materiały do ułożenia dróg tymczasowych – np. płyty drogowe z tworzywa. Tego typu płyty są bardzo elastyczne oraz odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Nie rozmiękają i nie niszczą się w czasie intensywnych opadów deszczu. Co więcej, ułożona z nich droga jest łatwa do oczyszczenia. Warto zapoznać się ze szczegółami dostępnymi na https://www.geoproduct.pl.

Zabrudzenie drogi błotem, choć niezwykle powszechne w czasie prowadzenia prac budowlanych, może okazać się sporym problemem. Aby go uniknąć i nie narażać się na sprzątanie lub – co gorsza – mandat, warto odpowiednio wybrać materiały do budowy dróg tymczasowych. Dzięki temu można znacznie ograniczyć ilość powstających zanieczyszczeń (zwłaszcza błota) i zamiast sprzątaniem drogi, zajmować się jedynie tym, co ważne w trakcie budowy.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.