Jak powstają domy pasywne? Krok po kroku

Budowa dużego domu pasywnego

Domy pasywne obecnie wyróżniają się najniższym zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ogrzewania ich wnętrza i ciepłej wody użytkowej za sprawą ich doskonałej izolacyjności termicznej oraz zastosowanych rozwiązań. Ich zaletą są więc niezwykle niskie koszty eksploatacyjne. Aby móc jednak osiągnąć taki efekt, budowa domu pasywnego powinna odbywać się w odpowiedni sposób.

Budowa domu pasywnego w trzech krokach

Budowa domu pasywnego rozpoczyna się jeszcze na długo przed tym, jak pierwszy przysłowiowy szpadel zostanie wbity w ziemię. Wymaga ona bowiem wybrania odpowiedniej działki, która nie powinna być zacieniona od strony południowej, natomiast od strony północnej powinna być osłonięta wzniesieniem lub drzewami. Dzięki temu stosowane w domach pasywnych urządzenia bazujące na odzysku energii lub jej produkcji z promieni słonecznych będą w pełni wydajne. 

Po wybraniu działki pora na wybór odpowiedniego projektu. Dom pasywny powinien cechować się zwartą bryłą, pozbawioną w swoim wnętrzu zbyt dużej ilości ścian działowych. Jego powierzchnia nie powinna być także za duża, aby nie generować zbyt dużego zapotrzebowania na energię. Dlatego też najczęściej ich projekty to domy parterowe z użytkowym poddaszem oraz niemal w pełni przeszkloną południową ścianą budynku.

Sama budowa domu pasywnego znacznie różni się także od budowy tradycyjnego domu. Wymaga ona zastosowania bowiem odpowiednich technologii i materiałów, gwarantujących jak najlepszą izolacyjność cieplną budynku, takich jak drewniany szkielet, na którym osadzone są ściany izolowane dwuwarstwowo oraz trójszybowe okna. Jeśli chodzi o ogrzewanie domów pasywnych, najczęściej realizowane jest ono za pomocą wentylacji mechanicznej połączonej z rekuperacją lub pomp ciepła czy kolektorów słonecznych.

Czy dom energooszczędny można zmienić w pasywny?

Jak więc widać budowa domu pasywnego wcale nie należy do najprostszych inwestycji. Dodatkowo należy także pamiętać, że choć są one konstrukcjami energooszczędnymi, nie każdy drewniany dom energooszczędny, jaki oferuje na przykład producent domów drewnianych ITS z Koszalina jest pasywny. Aby był taki, wymaga on bowiem zastosowania skuteczniejszej izolacji termicznej, specjalnie dobranej stolarki okiennej i drzwiowej montowanej po odpowiedniej stronie oraz systemów ogrzewania. Oznacza to jednak, że przy odpowiednich zmianach w projekcie domu energooszczędnego oraz nakładach finansowych można go przekształcić na dom pasywny, zwłaszcza, jeśli bazuje on na drewnianym szkielecie. 

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.