Jak efektywnie zorganizować bypass ścieków?

Organizacja i montaż bypassów ścieków

Artykuł partnera.

Bypass ściekowy pozwala na wyłączenie z użytku fragmentu kanalizacji ściekowej. Obejścia ściekowe najczęściej montowane są w obszarach miejskich w razie awarii lub przebudowy istniejącej sieci. Bypassy kanalizacyjne buduje się z użyciem pomp samozasysających lub zatapialnych. Pompy wirnikowe nie są ograniczane średnicą linii ssącej, dlatego są częściej stosowane od zanurzeniowych w przypadku obejść kanalizacyjnych.

Parametry pompy wirnikowej do bypassu ścieków

System bypassu kanalizacji z włączeniem pompy wirnikowej powinien zostać zaprojektowany z uwzględnieniem oczekiwanej maksymalnej wydajności, a także wymaganego do obsłużenia systemu przepływu, na który wpływają straty powstające podczas pompowania. Należy także określić ubytki przesyłowe z wliczeniem prędkości przesyłu oraz długości i średnicy linii ssawnych. Im wyższa prędkość, tym większe straty przesyłowe są odnotowywane, dlatego zaleca się, aby tempo przepływu nie było większe niż 3-4 m/s. Kolejny istotny czynnik to geometryczna wysokość ssania, czyli pionowa różnica pomiędzy pompą a lustrem wody oraz geometryczna wysokość tłoczenia rozumiana jako różnica pomiędzy poziomem wirnika a poziomem wylotu linii.

Równie istotne elementy całego systemu obejścia ścieków stanowi armatura w postaci linii tłocznych i ssawnych, zaworów, przepustnic, koszy i filtrów. Kompleksową obsługą bypassów kanalizacyjnych zajmują się wykwalifikowane firmy, dostarczające zaawansowanych technologicznie rozwiązań odpowiednich do potrzeb inwestora. Projektowaniem systemu bypassów, instalacją oraz koordynacją strategii zajmuje się firma UPRENT. Cała sieć obejścia ścieków podlega całodobowemu nadzorowi w czasie rzeczywistym, a po zakończeniu prac armatura jest demontowana.

Bypass kanalizacji. Co warto wiedzieć?

Bypass ścieków to najczęściej procedura awaryjna, która musi zostać zastosowana w przypadku awarii sieci kanalizacyjnej. Firmy specjalizujące się w tego typu działaniach opracowują uniwersalną strukturę obejścia ściekowego, która pozwala na szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w przypadku planowanych prac modernizacyjnych lub rozbudowy sieci przygotowywany jest szczegółowy plan obejścia ściekowego, który uwzględnia dobór optymalnego sprzętu i armatury do obsługi całej inwestycji. Przy każdym takim przedsięwzięciu opracowywane są procedury eksploatacyjne, dotyczące bieżącej obsługi i nadzoru nad właściwym funkcjonowaniem urządzeń, a także procedury na wypadku awarii lub wycieku ścieków.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.