Dokumentacja wózków widłowych – dowiedz się więcej przed zakupem

Mężczyzna jedzie wózkiem widłowym.

Naturalnym krokiem, zaraz po zakupie jakiegokolwiek pojazdu, jest jego rejestracja oraz dopełnienie niezbędnych formalności związanych z zakupem. Nie inaczej jest z wózkiem widłowym. Skontrolowanie tego, czy osoby wyznaczone do obsługi pojazdu, posiadają uprawnienia na wózki widłowe UDT, a także włożenie wniosku o przeprowadzenie badania UDT to tylko niektóre spośród rzeczy, o których musimy koniecznie pamiętać.

Rejestracja wózka widłowego jest niezbędna za każdym razem, kiedy kupujemy nowy lub używany pojazd. Jako urządzenia transportu bliskiego, widlaki, podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), który sprawuje pieczę nad ich właściwym stanem technicznym oraz poprawnym wykorzystywaniem. Zarejestrowanie pojazdu to tylko jedna z wielu niezbędnych czynności, jakie umożliwią eksploatację wózka widłowego.

Wózek widłowy a rejestracja

Każdy przedsiębiorca po zakupie nowego pojazdu, zobligowany jest do złożenia pisemnego wniosku o zarejestrowanie urządzenia w najbliższym oddziale UDT. Wzór takiego wniosku można znaleźć na każdej stronie internetowej lokalnego oddziału. Co zawiera się we wniosku? Są to:

  • podstawowe dane urządzenia,
  • dane osoby zgłaszającej,
  • komplet dokumentacji rejestracyjnej w języku polskim w liczbie dwóch,
  • certyfikat pochodzenia pojazdu,
  • Dokumentacja Techniczno-Ruchowa urządzenia,
  • schemat układu elektrycznego oraz hydraulicznego wózka,
  • w przypadku używanych wózków widłowych, kserokopia ostatniego protokołu oraz decyzji o dopuszczeniu urządzenia do rejestracji

Złożenie tego dokumentu jest pierwszym krokiem, aby z powodzeniem zarejestrować pojazd. Po weryfikacji wniosku, można przystąpić do przeprowadzenia badań technicznych pojazdu. Kupując wózek widłowy warto pamiętać, aby wybierać wyłącznie sprawdzonych producentów. Stawiając zatem na takie firmy jak Toyota będziesz mieć gwarancję, że maszyna posłuży Ci przez wiele lat.

Dokumenty, które musi posiadać wózek widłowy

Poza wspomnianymi wyżej dokumentami, wózek powinien posiadać także książeczkę eksploatacji wózka widłowego, która wydawana jest w momencie rejestracji pojazdu.

Książeczka eksploatacji wózka widłowego to pierwszy oraz podstawowy dokument, który pojazd uzyskuje po dopuszczeniu do eksploatacji przez UDT. Jest to coś na wzór dowodu rejestracyjnego – zawierają się tam bowiem wszelkie informacje techniczne, protokoły badań oraz dokumentacja odbiorcza.

Kolejny ważny dokument to dziennik konserwacji wózka widłowego. Stanowi on zbiór przeglądów wózka widłowego, a także jego napraw. Aktualność zapisków oraz ich zawartość sprawdzana jest raz w roku podczas przeglądów wózków widłowych, które wykonują inspektorowie UDT.

Co więcej, każdy pojazd podnośnikowy powinien posiadać również dokumentację techniczno-ruchową.

DTR, czyli dokumentacja techniczno-ruchowa

Dokumentację tą powinien posiadać każdy pojazd, który dopuszczony jest do eksploatacji na terenie Unii Europejskiej. Informacje, jakie są zawarte w DTR powinny bez problemu umożliwić jego poprawną identyfikację, a także ułatwić bezpieczną obsługę oraz prawidłowe wykonywanie prac konserwacyjnych.

W DTR wózka widłowego znajdziemy m.in. podstawowe informacje techniczne, rysunek zestawieniowy, wagę pojazdu, jego przyczepność, czy moment wywrotu. Jest to zatem niezbędne kompendium wiedzy.

Nie należy zapominać także o regularnym przeglądzie wózków widłowych, które przeprowadza konserwator.

Odpowiednim wyborem będzie wózek widłowy Toyota. Maszyny te są bowiem przystosowane do poruszania się po wielkopowierzchniowych halach, a producent zapewnia ich gwarancję.

Sprawdź ofertę wózków widłowych na www.cwwblum.com/vehicle/toyota-02-8fgf15/.

Related Post

One thought on “Dokumentacja wózków widłowych – dowiedz się więcej przed zakupem

  1. Mam sporo wózków widłowych. Każdy ma dokumenty, ale muszę przyznać, że rejestracja takiego wózka chwile trwa. Przynajmniej w moim przypadku trochę czasu to zajęło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.