Dekarz – zawód przyszłości

Dach

Kim jest dekarz? I czemu nazwa tego zawodu kojarzy nam się z jakimś archaicznym fachem, który już nie istnieje? Warto poczytać więcej na temat tego zawodu, czego dotyczy i czemu właśnie teraz następuje jego rozkwit i potrzeba rynku pracy na zawodowych dekarzy. W celu propagowania tego zawodu wśród młodych, powstał projekt “Zawód Przyszłości Dekarz”, realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Kim jest dekarz?

Dekarz jest zawodem rzemieślniczym. Zajmuje się kryciem i naprawą dachów, używając do tego dachówek, blachy, łupka czy strzechy. Jest to fach z długowieczną tradycją, uznany za jeden z najstarszych na świecie. Jako zawód wyodrębnił się końcem XIX wieku. Etymologia słowa dekarz pochodzi od deku, czyli formy pokrycia dachu, złożonego z targanej słomy, która jest przyciśnięta młodymi drzewkami oraz ciężkimi gałęziami. Właśnie od tej nazwy, wywodzi się słowo dekować co oznacza nic innego jak układać dach.  Obecnie, stale rośnie zapotrzebowanie na fachowców od krycia dachu, jest to fach zawsze potrzebny, gdyż dachy są niezbędnym elementem każdego rodzaju budynku.  Aby pokryć dach, zamontować wszystkie niezbędne włazy, świetliki, rynny czy panele słoneczne potrzeba profesjonalistów, których ciągle brakuje. Dekarz jest zawodem koniecznym, niezmiennie potrzebnym i przyszłościowym.

Okno

Jak zostać dekarzem?

Każdy dach jest wizytówką jego wykonawcy, która może przetrwać wiele lat. Jednak nie każdy odnajdzie się w tym zawodzie. Osoba, chcąca pracować jako dekarz, powinna być wszechstronna, trzeźwo myśląca i odpowiedzialna. Jest to praca wiążąca się z niemałym wysiłkiem fizycznym, pracą w terenie i na wysokościach. Należy pamiętać, że zajęcie to wymaga wczesnych godzin pracy, podnoszenia niekiedy ciężkich materiałów a uciążliwe warunki atmosferyczne często przeszkadzają w dokończeniu zlecenia. Należy być ogromnie ostrożnym przy czynnościach wykonywanych na wysokości oraz przy obróbce materiałów dachowych. Jest to w dużej mierze praca zespołowa, wymagająca umiejętności komunikacji z innymi ludźmi.

By zostać dekarzem można wybrać ścieżkę edukacji branżowej:

  1. Rozpocząć edukację w specjalnych szkołach branżowych o profilu dekarskim;
  2. Zrealizować praktyki i staż w firmie zajmującej się tą profesją;
  3. Zdać egzamin zawodowy w teorii i praktyce, dzięki czemu otrzymuje się prawo wykonywania zawodu i tytuł Czeladnika Dekarstwa;
  4. Ważne jest stałe zdobywanie doświadczenia poprzez szkolenia podnoszące kwalifikacje;
  5. Po okresie 3 lat pracy w zawodzie istnieje możliwość odbycia egzaminu realizowanego przez Ośrodki Kształcenia Dekarzy lub Cechy Rzemiosł, dzięki czemu można zostać Mistrzem Dekarstwa;

Istnieje również możliwość samodzielnej nauki pod okiem fachowca. Jest to równie dobre rozwiązanie, które umożliwi pracę w tym zawodzie.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.