Czym ocieplić strop – wełną czy pianką poliuretanową?

Mężczyźni zastanawiają sie czym ocieplić strop dachu

Artykuł partnera.

Ocieplenie budynku jest niezwykle ważne, gdyż dzięki niemu można w znaczący sposób obniżyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć komfort cieplny. Jednak, aby było to możliwe ocieplenie stropu musi być wykonane dokładnie. Tutaj pojawia się pytanie, jaki materiał izolacyjny wybrać – czy lepiej sprawdzi się wełna skalna lub szlana, czy może warto zdecydować się na piankę poliuretanową?

Poznaj właściwości wełny skalnej i szklanej do ocieplania

Popularny rodzaje wełny mineralnej jest wełna skalna. Jest materiałem niezwykle efektywnym, gdyż poprawia izolację akustyczną, ale przede wszystkim zapewnia dobrą izolację termiczną oraz przeciwogniową. Trzeba przyznać, że jest rzeczywiście bardzo dobrym izolatorem. Latem zabezpiecza dom przed przegrzewaniem się, za to zimą w znaczący sposób obniża straty ciepła, co z kolei przekłada się na niższe rachunki. Jest też w miarę tania. Jej kolejną zaletą jest odporność na wilgoć i paroprzepuszczalność. Dzięki świetnym właściwościom rzeczywiście zmniejsza ryzyko zatrzymywania się wilgoci w budynku. Struktura materiału sprawia, że woda nie może w nią wniknąć, zaś para wodna swobodnie przedostaje się na zewnątrz. Także efektywnym materiałem, służącym do wykonania izolacji termicznej oraz akustycznej w budownictwie jest wełna szklana. Nie ma tak świetnych parametrów technicznych jak wełna skalna, ale jest też tańsza. Jest sprężysta, a więc montowanie jej nie nastręcza problemów. Transport wełny szklanej także jest bardzo łatwy. Trzeba przyznać, że zarówno jedna, jak i druga wełna zapobiega powstaniu grzybów, bakterii, ale i mikrooorganizmów. Oba rodzaje wełny warto wybrać z oferty Knauf Insulation.

Właściwości panki poliuretanowej do ocieplania stropu?

Do ocieplania coraz częściej wykorzystuje się piankę poliuretanową. Aplikowana jest ona specjalną metodą natryskową. Dzięki temu dociera nawet do najmniejszych szczelin. Rzeczywiście trzeba przyznać, że także w relatywny sposób obniża koszty ogrzewania. Sprawdzi się nawet w przypadku skośnych czy trudno dostępnych powierzchni. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że jej cena jest stosunkowo wysoka. Inną wadą jest fakt, że latem w pomieszczeniach może być naprawdę ciepło i trudno będzie wytrzymać. Dodatkowo też jeżeli pojawią się mostki termiczne, to w zestawieniu z pianką może dojść do powstawania pleśni. Dlatego trzeba pamiętać, aby wykonać całą izolację z niezwykłą dokładnością.

Jeżeli zastanawiacie się, czy lepiej wybrać wełnę mineralną czy piankę poliuretanową do ocieplenia stropu, to oba rozwiązania są dobre. Jednak koszty docieplenia wełną są niższe.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.