Co ile przysługuje ubranie robocze?

pracownicy budowlani, ekipa budowlana

W momencie zatrudnienia nowego pracownika, pracodawca musi brać pod uwagę ewentualny obowiązek zapewnienia mu odpowiedniego stroju roboczego.

W jakich sytuacjach?

Pracodawca jest zobligowany do nieodpłatnego dostarczenia swojemu pracownikowi obuwia i odzieży roboczej w dwóch konkretnych przypadkach:

  • wówczas, gdy odzież osobista pracownika może ulec zanieczyszczeniu lub zniszczeniu;
  • oraz, gdy strój roboczy jest konieczny ze względu na obowiązujące wymagania sanitarne, technologiczne, a także warunki higieny pracy i bezpieczeństwa.

Do jakich prac?

Ubrania robocze używane są do wielu standardowych prac, które nie wymagają wykorzystania specjalistycznej odzieży ochronnej. Polecane są między innymi w:

  • transporcie;
  • rolnictwie;
  • budownictwie;
  • ogrodnictwie.

Co ile?

Pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi odzież, przed podjęciem pracy na określonym stanowisku, a jej przydzielenie odnotować w karcie ewidencyjnej danego pracownika. To kierownik ustala zarówno rodzaj odzieży roboczej i obuwia, jak i przewidywany okres korzystania z nich. Wszelkie ustalenia związane z rodzajem, ilością oraz spodziewanym czasem ich użytkowania powinny zostać określone w wewnątrzzakładowych przepisach. Jeśli u danego pracodawcy obowiązuje regulamin pracy, właśnie w nim określone są zasady związane z obowiązującym strojem roboczym. Okres związany z używalnością zależy w dużej mierze od panujących warunków pracy – stosowanej technologii, stopnia zabrudzenia, stanu maszyn, a także od rodzaju i jakości materiału, z jakiego została wykonana odzież i obuwie robocze.

Co istotne, odzież robocza wydawana pracownikowi traktowana jest jako powierzone mienie. Pracownik tym samym, ponosi za nią odpowiedzialność materialną.

pracownik, odzież robocza

Odzież własna

W sytuacji, gdy ubranie robocze zapewnia sobie sam pracownik, pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia mu ekwiwalentu. Jego wysokość ustalana jest na podstawie średniej ceny rynkowej lokalnych punktów handlowych, które zajmują się sprzedażą tego typu odzieży.

Istnieje jeszcze jeden ekwiwalent, który powinien wypłacić przedsiębiorca. Chodzi tu o poniesione koszty w związku z praniem odzieży roboczej. Ekwiwalent za pranie nie podlega opodatkowani ani też oskładkowaniu.

Robocza a ochronna

Bardzo często ubranie robocze mylone jest z odzieżą ochronną. Pod pojęciem „odzież ochronna” rozumieć należy ubranie zastępujące lub zakrywające odzież osobistą, a także takie które chronić będzie osobę zatrudnioną przed wszelkimi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi, a także przed panującymi warunkami atmosferycznymi. Powinna być ona tak zaprojektowana, by jej użytkownicy mogli w pełni wykonywać swoje zawodowe czynności, jednocześnie mając ochronę przed możliwymi zagrożeniami. Ubranie robocze z kolei ma głównie na celu chronić zdrowie pracownika.

Zasady BHP są precyzyjnie określone i warto się do nich bezwzględnie stosować. Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia każdego pracownika to podstawa. Jest ono kluczową sprawą, szczególnie w branży budowlanej i produkcyjnej. Wiele sklepów internetowych w swej ofercie posiada liczny asortyment ubrań i obuwia roboczego. Kwestia bezpieczeństwa swojego pracownika, powinna być kluczowa dla każdego kierownika.

Artykuł powstał przy wsparciu https://niezleziolko.net/.

Related Post

One thought on “Co ile przysługuje ubranie robocze?

  1. Ubrania robocze zawsze powinny być wyprane. U mnie w firmie się o to dba i co jakiś czas wymieniamy poszczególne ubrania, jeśli pracownik o to poprosi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.